Meninger Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Nå om dagen florerer det av nyheter rundt koronavaksinen.
Nå er den endelig ferdig, og vi i Norge har også mottatt våre første doser. Startskuddet for en ny felles dugnad har gått, og nå ser vi endelig et lysglimt i enden av tunnelen som har vært 2020, og forhåpentligvis slutten på Antibac på hvert gatehjørne, svette engangsmunnbind og «meter’n» som vi alle har blitt så vant til.
Men, dessverre er det ikke alle som ønsker å delta i denne felles dugnaden. Enten de er imot vaksiner av prinsipp, eller de er redde for bivirkninger som følge av en raskt utviklet vaksine, eller de kanskje ikke tror på korona i det hele tatt?
Dette er brevet til innbyggerne
Følgende artuikkel er sendt i brevs form til alle folkeregistrerte innbyggere i Jevnaker kommune:
Vi kan med glede informere dere om at vi er i gang med vaksinasjonsarbeidet mot Covid-19 (Korona) i Jevnaker kommune.
Jevnaker kommune vil motta vaksiner ukentlig fra uke 1 i 2021.
Vi skal vaksinere i prioritert rekkefølge, der vi starter med pasienter i sykehjem, og videre i henhold til alder (eldste først) og risiko. Vi har ikke mulighet til å endre på denne prioriteringsrekkefølgen.
Vi antar at vi vil vaksinere helt fram til sommeren. Vaksinen er gratis i Norge.
Per nå skal vi ikke vaksinere personer under 18 år. Dette er i henhold til nasjonalt vaksinasjonsprogram.
Du vil få innkalling per telefon eller SMS når det er din tur.
Vaksineringen vil fortrinnsvis skje i lokalene i Hønefossvegen 1 (tidligere Rema 1000 bygget).
Vaksinen
Vaksinen er fra Pfizer. Vaksinen består av 2 doser, som skal gis med 3 ukers mellomrom. Du vil ved første vaksine få innkalling til vaksine nr. 2. Vaksinen skal gi beskyttelse 7 dager etter siste dose.
Vaksinen settes i overarmen. Det er kvalifisert helsepersonell som vil vaksinere deg.
Gjennomføring av vaksinasjonen:
- Du blir innkalt til vaksinasjon til et bestemt tidspunkt. Innkallingen kan skje på kort varsel, da vi får kort varsel på forsendelse av vaksiner. Vaksiner som kommer til Jevnaker må settes innen 5 døgn.
- Dersom du er usikker på om du skal vaksinere deg, i forhold til sykdom, medisiner du står på, eller en generell skepsis, så kan du drøfte dette med din fastlege, eller få veiledning hos oss på korona@jevnaker.kommune.no
- Du må fylle ut et egenerklæringsskjema. Dette får du ved ankomst til vaksinasjonslokalet. Du må også fremlegge ID (bankkort, pass, førerkort).
- Vaksinasjonen foretas av helsepersonell i smittevernutstyr.
- Etter vaksinering må du vente i 20 minutter før du forlater lokalet. Dette er for å sikre hjelp dersom du skulle få reaksjoner på vaksinen (dette gjelder all vaksinering).
- Du vil få utdelt et vaksinasjonskort, med innkalling til vaksine dose 2.
Det er viktig at du desinfiserer hender ved ankomst, og når du forlater lokalet. Vi setter også stor pris på, om du benytter munnbind i vaksinasjonslokalene.
Annen viktig informasjon
Dersom du ikke ønsker å ta vaksinen vil vi ha beskjed om dette. Det er viktig at vi får brukt alle vaksinedosene vi mottar.
Dersom du oppholder deg i Jevnaker kommune uten å være folkeregistrert, vil vi ha beskjed om dette.
Fra mandag 04.01.21 kan du ringe til vårt sentralbord for melde fra om dette. Telefonnummeret er 61315900, eller rette en henvendelse på mail; korona@jevnaker.kommune.no
For å være sikker på å få brukt alle vaksinedosene vi mottar, må vi antakelig ha en reserveliste på innbyggere som innkalles til vaksinasjon. I noen tilfeller kan det da være slik at man ikke blir vaksinert, selv om man er innkalt. Vi vil så langt det lar seg gjøre gi informasjon til de dette gjelder i forkant, slik at man er godt forberedt på at det kan skje.
På grunn av smittevernhensyn er det vanskelig å legge opp til transport for vaksinering. Vi håper at man innad i hver familie kan bistå hverandre med oppmøte i vaksinasjonslokalene.
Hjemmebaserte tjenester tar en vurdering på vaksinering av hjemmeboende som er sterkt bevegelseshemmet.
For dere som har tilgang på internett blir det fortløpende lagt ut informasjon om vaksinasjonsarbeidet nasjonalt.
Vi kan anbefale:
https://www.helsenorge.no/koronavirus/koronavaksine/
https://www.fhi.no/sv/vaksine/koronavaksinasjonsprogrammet/
Vel møtt til vaksinering.
Med hilsen Jevnaker kommune
Vaksinasjonsgruppe ved kommuneoverlege Marthe O. Bergli
Kilde: jevnaker.kommune.no
Noen vil se an
Det finnes folk som ikke ønsker å ta vaksinen når den kommer, for de vil se an hva som skjer med folk som tar den, og det finnes de som skal ta den ved første anledning.
Jeg tilhører sistnevnte gruppe. Jeg ønsker å bidra i det som kanskje er vår tids viktigste dugnad.
Ikke bare fordi jeg ikke ønsker å få korona, men også fordi jeg ønsker å kunne gå tilbake til en normal hverdag, hvor jeg kan gi en venn en klem, og hvor det går an å møte hele vennegjengen, noe som er umulig nå uten å risikere bøter eller enda verre; å få korona selv.
Gratis vaksine
Vaksinen blir gratis, og kommer ikke til å koste noe for meg og deg å ta. Vi kan ta vaksinen, reise hjem, ta oss en kopp kaffe eller te, og sette på en serie på Netflix, forutsett at man ikke har sett alle mens vi har sittet i karantene.

Ringerike har takket ja til 110 vaksinedoser: – Vi forventer ikke effekt av forskriften før etter tidligst to uker
Så å si alle som tar vaksinen kan kanskje ha litt uflaks og få hodepine eller litt verk i skuldra hvor man tok vaksinen, men i bunn og grunn er det nok neppe noen som kommer til å få alvorlige bivirkninger.
Selvsagt kan det skje, men det kan også skje om man tar tabletter for hodepine. Man kan si at hvis man spiser dårlig mat, er det også en bivirkning fordi man spiste maten. Selv om maten var dårlig, vil man jo fortsatt spise mat senere?
Frykten for bivirkninger
En absurd sammenligning, kanskje, men en korrekt sammenligning uansett. Man vil ikke slutte å spise mat på Burger King fordi noen man kjenner ble syke av en burger en gang for noen uker siden, og man burde ikke unngå å ta vaksinen fordi man er redd for bivirkningene som et mikroskopisk fåtall i det hele tatt fikk.
Selv om det alltid vil finnes skeptikere, uansett om det er snakk om vaksiner, korona, eller andre ting, så håper jeg inderlig at de av dere som er skeptikere kan se forbi skepsisen, og delta i denne dugnaden, slik at alle de som sa «Alt blir bra» i mars, faktisk kan få rett.
Vi kommer gjennom dette, sammen.
Kommentarer til denne saken