Gå til sidens hovedinnhold

Sterk vekst for Ringerikes Blad

Artikkelen er over 1 år gammel

Ringerikes Blad kan se tilbake på en utvikling i 2019 som viser at avisen når stadig flere. Både opplag og lesertall øker.

Tirsdag 17. mars er den store talldagen i norske medier. Da legges leser- og opplagstall fram.

Ringerikes Blad kan notere et godkjent opplagstall ved årsskiftet på 11.209. Det er en økning på 211 totalt det siste hele året, og en prosentvis vekst på 1,9 prosent. Det siste halvåret er veksten på 191.

– Det er svært gledelig, og viktig å ha med seg i ei tid der vi står overfor en enorm prøve. Nå vet vi at det vi gjorde i fjor var bra, at utviklingen ser ut til å holde seg når det kommer til vekst i antall abonnenter. Men også vår modell med to inntektsstrømmer utfordres kraftig akkurat nå. Med et næringsliv som står overfor prøver vi aldri har sett maken til i vår tid, blir det spennende å drive også avis framover, sier daglig leder og ansvarlig redaktør Sissel Skjervum Bjerkehagen.

Krevende tid

Hun er glad for at de ansatte i Ringerikes Blad igjen bretter opp ermene.

– Det er mer nødvendig enn noen gang. Vi har en svært viktig rolle i tida vi står i nå for å sikre at innbyggerne får god og presis informasjon, og fortsatt innsikt i den hverdagen folk står i. At mange velger å abonnere på lokalavisen gjør oss i stand til det. Uten ville også vår tann i tannhjulet sluttet å virke, sier Sissel Skjervum Bjerkehagen.

Veksten er digital

Stadig flere velger å lese lokalavisen digitalt. I dag er 44 prosent av abonnentene heldigitale, og andelen vokser synlig fra uke til uke.

– Slik situasjonen er akkurat nå vil jeg anmode absolutt alle om å følge med digitalt. Papiravisen vil fortsatt være et solid og godt produkt, men vi klarer ikke å få det like ferskt og oppdatert som det vi gjør på nettavisen, understreker Ringerikes Blad-redaktøren.

Flere lesere

Familie & Medier beregner lesertallene. De viser at Ringerikes Blad totalt treffer 29.300 lesere. Da er det tatt høyde for dobbeltlesning.
Det er en økning på 3.600 sammenlignet med samme periode året før.

Opplagstallene:

AvisnavnTotalt nettoopplagEndring i forhold til samme tid i fjor
Bygdeposten6709198
Drammens Tidende27607344
Eikerbladet2796-6
Hadeland7413189
Lierposten3642-25
Oppland Arbeiderblad20600389
Ringerikes Blad11209211
Varingen5676219

Lesertallene region Romerike Innlandet:


Totalt nettlesere papir og nettEndring mot samme periode i fjor
ARBEIDETS RETT14200400
GLÅMDALEN357001600
HADELAND157001200
HAMAR DAGBLAD15900-2000
INDRE AKERSHUS BLAD15900100
OPPLAND ARBEIDERBLAD546004000
RINGERIKES BLAD293003600
RINGSAKER BLAD199002400
ROMERIKES BLAD903009100
SOLUNGAVISA5300300
VARINGEN11300800
ØSTLENDINGEN429004700

Av de nasjonale mediene er VG suverent størst med en samlet dekning på over 1,9 millioner lesere, fulgt av NRK med nærmere 1,2 millioner, Dagbladet med nær 1,2 millioner og TV 2 med over 900.000 brukere. Aftenposten, Nettavisen, E24 og Dagens Næringsliv følger videre på listen.

Kommentarer til denne saken