Marianne Marthinsen ble vraket til fordel for Giske – nå skal hun sitte i komite med sjefen

Marianne Marthinsen fra Sløvika skal nå representere Ap i utenriks- og forsvarskomiteen.

Marianne Marthinsen fra Sløvika skal nå representere Ap i utenriks- og forsvarskomiteen. Foto:

Artikkelen er over 2 år gammel

Etter valget ble Marianne Marthinsen fra Sløvika vraket som finanspolitisk talsperson for Arbeiderpartiet. Nå er komitefordelingen for den kommende perioden klar.

DEL

Marthinsen skal nå sitte i utenriks- og forsvarskomiteen.

Ap har totalt fem plasser i denne komiteen, og på de andre stolene skal blant annet partileder Jonas Gahr Støre og Ap-nestor Martin Kolberg fra Oslo sitte.

Anniken Huitfeldt skal lede Aps utenriksgruppe, mens Eirik Sivertsen er nestleder.

Marthinsen ville gjerne fortsette i jobben som finanspolitisk talsperson, og det vakte oppsikt da ryktene begynte å gå om at hun ville bli vraket.

LES MER: Laila Gustavsen om mulig vraking av Marianne Marthinsen: – Kiss my ass

Marthinsen ble i forkant av valget løftet fram som Aps sterkeste kort til finansminister-jobben, men etter valget har Støre tatt på seg «skylden» for utskiftingen.

Marthinsen er innvalgt fra Oslo, men vokste altså opp i Sløvika i Jevnaker.

Dette er den totale fordelingen av Aps kandidater. Kandidater fra Buskerud og Oppland uthevet:

Arbeid- og sosialkomiteen: Hadia Tajik (leder), Rogaland, Svein Roald Hansen (nestleder), Østfold, Lise Christoffersen, Buskerud, Arild Grande, Nord-Trøndelag.

Energi- og miljøkomiteen: Espen Barth Eide (leder), Oslo, Else May Botten (nestleder), Møre og Romsdal, Runar Sjåstad, Finnmark, Hege Haukeland Liadal, Rogaland, Åsmund Aukrust, Akershus.

Familie-, kirke- og kulturkomiteen: Anette Trettebergstuen (leder), Hedmark, Kari Henriksen (nestleder), Vest-Agder, Masud Gharahkhani, Buskerud.

Finanskomiteen: Trond Giske (leder), Sør-Trøndelag, Ingrid Heggø (nestleder), Sogn og Fjordane, Eigil Knutsen, Hordaland, Fredric Holen Bjørdal, Møre og Romsdal, Åsunn Lyngedal, Nordland.

Helse- og omsorgskomiteen: Ingvild Kjerkol (leder), Nord-Trøndelag, Tore Hagebakken (nestleder), Oppland, Elise Bjørnebekk-Waagen, Østfold, Tellef Inge Mørland, Aust-Agder, Tuva Moflag, Akershus.

Justiskomiteen: Lene Vågslid (leder), Telemark, Jan Bøhler (nestleder), Oslo, Maria-Karine Aasen Svensrud, Vestfold.

Næringskomiteen: Terje Aasland (leder), Telemark, Ruth Grung (nestleder), Hordaland, Cecilie Myrseth, Troms, Nils Kristen Sandtrøen, Hedmark.

Utdanning- og forskingskomiteen: Martin Henriksen (leder), Troms, Jette Christensen (nestleder), Hordaland, Torstein Tvedt Solberg, Rogaland, Nina Sandberg, Akershus.

Kommunalkomiteen: Rigmor Aasrud (leder), Oppland, Stein Erik Lauvås (nestleder), Østfold, Jorodd Asphjell, Sør-Trøndelag, Siri Gåsemyr Staalesen, Oslo.

Kontroll- og konstitusjonskomiteen: Dag Terje Andersen (leder), Vestfold, Eva Kristin Hansen (nestleder), Sør-Trøndelag, Magne Rommetveit, Hordaland.

Transportkomiteen: Sverre Myrli (leder), Akershus, Ingalill Olsen (nestleder), Finnmark, Kirsti Leirtrø, Sør-Trøndelag, Øystein Langholm Hansen, Rogaland.

Utenriks- og forsvarskomiteen: Anniken Huitfeldt (leder), Akershus, Eirik Sivertsen (nestleder), Nordland, Jonas Gahr Støre, Oslo, Martin Kolberg, Buskerud, Marianne Marthinsen, Oslo.

Presidentskapet: Eva Kristin Hansen, Sør-Trøndelag, Magne Rommetveit, Hordaland.

Artikkeltags