– Regjeringen satser på en sterkere offentlig fellesskole for alle, og vi vil stoppe privatiseringen av skolen som vi så under den forrige regjeringen, sier kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) i en uttalelse til NTB.

Siden 2015 er det godkjent 35 profilskoler og yrkesfagskoler. Utdanningsdirektoratet har åtte søknader til behandling. Kunnskapsministerens instruks om å stanse godkjenninger omfatter både søknader som allerede har kommet inn, samt søknader som kommer inn fram til fristen 1. februar neste år.

– Inntil regjeringen har lagt fram et lovforslag og Stortinget har behandlet det, fryser vi behandlingen av søknader om å bli privat profilskole eller privat yrkesfagskole. Disse søknadene vil bli behandlet når nytt lovverk er på plass, sier Brenna.

(©NTB)