Ringerike kommune inviterer til en serie åpne informasjonsmøter.
Skal områder i Hønefoss «transformeres»? Nettopp det vil kommunen åpne for på Eikli samt i Asbjørnsens gate og Ankersgate på nordsiden av byen.
På sikt vil det ifølge kommunen da i tilfelle skje en endring fra næring til mer helhetlige boligområder.
Tatt ut
Dette temaet er så viktig at et eget møte arrangeres om transformasjonsområdene på Bylab 24. oktober. Kommunen ønsker innspill til videre utvikling av stedene.
Over 100 forslag om nye bolig- og næringsområder kom inn, og engasjementet fra grunneiere var stort. Mange kom videre i en såkalt grovsiling, men mange fikk også avslag.
Sist reagerte Nes Vel og Bygdeutviklingslag på at områder, som skulle sikre utvikling, var tatt ut.
Her skal folkemøtene være
20. september: Heradsbygda (Helgerud skole, gymsalen).
21.09.: Hønefoss (Bylab).
25.09.: Haugsbygd (Haugsbygd Arena).
27.09.: Sokna (Sokna skole, gymsalen).
9. oktober: Nes (bygdehuset).
11.10.: Hallingby (kulturbygget på Hallingby skole).
17.10.: Tyristrand (kulturhuset på Tyristrand skole).
18.10.: Åsa (Steinsfjorden Montessoriskole).
I tillegg kommer to møter og åpne dager på Bylab i Hønefoss.
13.10.: Åpent møte med tema næring.
24.10.: Åpent møte om transformasjonsområdene.
23. og 26. oktober er det åpne dager på Bylab på dagtid.
Kommuneplanens arealdel er nå ute på høring, og fristen for å uttale seg er 6. november. Kommunens mål er at storplanen skal vedtas vinteren 2024.
Mer informasjon er lagt på kommunens internettside www.ringerike.kommune.no.

Slik gikk det med 70 nye bolig- og næringsforslag i Ringerike: – Dette har skapt stor bekymring og usikkerhet

Se listen! Disse får bygge boliger i Ringerike
