Dette sier daglig leder i Hønefoss Ballklubb, Knut Emil Kolstø (50).

Han representerer mange lag og foreninger som sliter tungt om dagen.

Helt i slutten av saken kan du se hvem som har søkt om strømstøtte for perioden fra april til og med juni. Totalt er det snakk om 58 lokale aktører som har søkt om til sammen 652.199 kroner.

Blir småpenger

– Vi er glade for de pengene vi får, men det blir småpenger for oss. Så langt i år har vi brukt 460.000 kroner netto, bare i strøm. I tillegg kommer fjernvarmen på om lag 150.000 kroner. Vi har passert fjoråret når det gjelder totalt strømforbruk, sier Kolstø.

Han legger ikke skjul på at situasjonen er vanskelig, men ser ikke hvor og hvordan klubben skal spare mer på strømmen enn det de gjør.

Han håper at myndighetene kommer fram til en annen og bedre ordning på nøkkelen for fordeling.

– Utfordringen for oss er at vi bruker mest strøm på tider hvor prisene er høyest. Støtten baserer seg på et gjennomsnittlig forbruk gjennom hele døgnet.

Usikker vinter

– Hva skjer når vinteren kommer?

– Vi vet ikke hvor dette skal ende, men gjør det beste ut av situasjonen. Kanskje vi skal stikke hodet i sanden og håpe at det går over, sier Kolstø.

Listen over de som har søkt viser at HBK topper søknadslisten med 78.083 kroner. Nærmest følger Hønefoss og Ringerike Rideklubb med 51.786 kroner.

Helt i bunnen finner vi Ringerike Skytterlag og Dyrebeskyttelsen Norge Ringerike. Sistnevnte har søkt om 558 kroner.

Leder Heidi Halvorsen forklarer den lave summen med at de akkurat har tatt over huset hvor foreningen holder til.

– Søknaden fra oss gjelder kun støtte til lyspærer. Jeg er redd beløpet blir mye større utover vinteren. Derfor trenger vi ved og pengestøtte slik at vi holder varmen når kulda kommer, sier Halvorsen.

Streng praksis

Seniorrådgjevar i Lotteritilsynet, Øystein Vallestad Dvergsdal, opplyser til Ringerikes Blad at over 90 prosent av søkerne får utbetaling denne uka.

– Vi jobber for at resten av utbetalingene i hovedsak er klare innen de neste to ukene.

– Hva skjer med de som har søkt etter fristen?

– Fristen for å søke for april, mai og juni var 7. september. Vi har streng praksis på søknadsfrist. Søknader som kommer inn etter dette blir i utgangspunktet avvist. Ordningen har kvartalsvise søknadsrunder. Vi åpner opp for nye søknader den 26. oktober. Da gjelder det for juli, august og september, sier Vallestad Dvergsdal.

LES OGSÅ: Legger ned lokalavdelingen på Hadeland: Dette sier lederen i Dyrebeskyttelsen Ringerike

Her kan du se hvilke lokale frivillige lag og foreningen som har søkt om strømstøtte for perioden april til og med juni, og hvor mye hver enkelt har søkt om:

Disse har søkt strømstøtte

NamnForbruk april-juniSøknadsbeløp
HØNEFOSS BALLKLUBB10341778083
HØNEFOSS OG RINGERIKE RIDEKLUBB67913,9551786
TYRIFJORD GOLFKLUBB5233938669
TYRIFJORD GOLFKLUBB5233938669
ACEM4719435353
SYVENDEDAGS ADVENTISTKIRKEN - DEN NORSKE UNION4496435015
SYVENDEDAGS ADVENTISTKIRKEN - DEN NORSKE UNION4496435015
NORGES BLINDEFORBUND38931,7429466
BLÅ KORS ARBEID OG INKLUDERING RINGERIKE AS36794,227752
STIFTELSEN KIRKENS BYMISJON I DRAMMEN35154,4726320
SKIFORENINGEN - FORENINGEN TIL SKI-IDRETTENS FREMME32388,6624784
IDRETTSLAGET HOLEVÆRINGEN24365,8419210
IDRETTSLAGET HOLEVÆRINGEN24365,8419210
HØNEFOSS TENNISKLUBB2478518724
STIFTELSEN FONTENEHUSET HØNEFOSS15446,6311545
ST. TERESIA MENIGHET12269,99593
RINGERIKE GOLFKLUBB128919341
HERADSBYGDA IL11742,358952
JEVNAKER IF FOTBALL11010,648426
HAUGSBYGD IF ADRENALIN (TIDL RINGKOLLEN JIBBERS)100028073
JEVNAKER BYGDEUNGDOMSLAG9380,927274
JEVNAKER IDRETTSFORENING SKI6979,165351
RINGERIKE SKYTESENTER SAMARBEIDSUTVALGET6921,945287
FILADELFIA HØNEFOSS6649,445181
FRELSESARMEEN65945153
MARITASTIFTELSEN6550,335073
MARITASTIFTELSEN6550,335073
SKIFORENINGEN - FORENINGEN TIL SKI-IDRETTENS FREMME6375,084911
JEVNAKER BORDTENNISKLUBB57854391
SOKNA SPEIDERGRUPPE5629,364287
SYVENDEDAGS ADVENTISTKIRKEN - HØNEFOSS MENIGHET5276,224128
HVAL SOKN50613906
GLASSHEIM ROCK & KULTURSCENE46903635
METODISTKIRKEN I NORGE, HØNEFOSS MENIGHET4297,453299
VESTMARKA KRETS AV NORGES SPEIDERFORBUND4068,243170
FRELSESARMEEN38133027
ÅDAL SKYTTERLAG3877,832997
NORSK MOTORKLUBB HØNEFOSS3823,132951
RINGERIKE TAEKWONDO KLUBB3792,222949
TYRISTRAND SKYTTERLAG3648,932824
JEVNAKER MOTORKLUBB35132715
DEN EVANGELISK LUTHERSKE FRIKIRKE HØNEFOSS MENIGHET29032250
FRETEX PLUSS AS2844,32076
HØNEFOSS SKISKYTTERKLUBB2572,341997
BLÅ KORS ARBEID OG INKLUDERING RINGERIKE AS2613,131946
BETEL PINSEMENIGHET24371912
NORDERHOV UNGDOMS OG IDRETTSLAG22991707
SOKNA UTVIKLING2178,651705
RINGERIKE FRIVILLIGSENTRAL2183,431644
SYVENDEDAGS ADVENTISTKIRKEN - TYRIFJORD MENIGHET1976,031535
SYVENDEDAGS ADVENTISTKIRKEN - TYRIFJORD MENIGHET1976,031535
1. JEVNAKER SPEIDERGRUPPE1869,51459
NORSK MUSEUMSTOG1859,581385
SKOLLERUD GRENDELAG1790,511365
SOMDALEN VEL1724,381345
FURULUND KRETSLAG1676,41326
FRISKIS&SVETTIS JEVNAKER1605,461241
DEN NORSKE TURISTFORENING OSLO OG OMEGN1415,971112
HØNEFOSS SPEIDERGRUPPE1182,25924
ST.JOHS.LOGEN HALVDAN SVARTE TIL DET GYLDNE SVERD1199894
RINGERIKE SKYTTERLAG921,93715
DYREBESKYTTELSEN RINGERIKE781,59558

Kilde: Lotteri- og stiftelsestilsynet