...
Bjørn Inge Mo, leder av Troms Ap, krever at det opprettes en egen statssekretærstilling i UD for nordområdene. Foto: Ole Åsheim, Nordlys

Krever statssekretær for nordområdene

Tromsø (ANB): Ap-toppene i nord krever en egen statssekretær for nordområdene.

Publisert 24.09.2009 kl 10:08 Oppdatert 24.09.2009 kl 10:11

Tips en venn på e-post:


I tillegg vil de ha minst to nordnorske statsråder og nye nøkkelposisjoner i Stortinget.

– Vi har spilt inn overfor partiet sentralt at vi ønsker å få en statssekretær med særskilt ansvar for nordområdene, forteller Bjørn Inge Mo, leder av Troms Ap til Nordlys.

Utenriksdeparmentet

Denne statssekretærposten bør ligge under Utenriksdepartementet.

– Utenriksministeren, og fiskeriministeren har gjort en kjempejobb i forhold til nordområdene både på land og til havs. Likevel mener vi det er viktig at nordområdepolitikken er forankret i Nord-Norge, gjennom en egen statssekretær som er fra landsdelen, sier Mo.

Med et godt valgresultat i ryggen har Aps fylkesorganisasjoner i Troms og Finnmark nylig spilt inn sine kandidater til regjeringsposisjoner, og ønsker om nye nøkkelposisjoner i Stortinget:

– Nord-Norge bør nå få lederen av Stortingets energi- og miljøkomité. Det er på høy tid, mener Bernt Sønvisen, partisekretær for Arbeiderpartiet i Troms.

I siste periode har denne komiteen vært ledet av Gunnar Kvassheim (V).

– Denne komiteen blir en av de viktigste for Nord-Norge framover. Både i forhold til debatten som kommer om forvaltningsplanen for Barentshavet, og eventuell oljevirksomhet i Lofoten/Vesterålen. Men også i forhold til å knytte regjeringens nordområdepolitikk sterkere til Stortinget.

– Nordområdepolitikk og energi/miljøpolitikk henger sammen, sier Sønvisen, og går svært langt i å peke i retning av stortingsrepresentant Anne Marit Bjørnflaten.

Flere kandidater

Bjørn Inge Moe peker foruten Bjørnflaten på Tove Karoline Knutsen og Roger Ingebrigtsen som folk som er kvalifisert for regjeringsapparatet.

– Dersom hun ikke blir kalt til en statsrådspost – bør hun være en god kandidat til posisjonen som leder av energi- og miljøkomiteen, sier Bernt Sønvisen til Nordlys.

Finnmark Arbeiderparti har sendt sin navneliste til partiets hovedkvarter på Youngstorget. Nestleder Tom Mortensen er åpen om deres fremste statsrådskandidat:

– Vi har foreslått Ingalill Olsen som ny statsråd. Først og fremst som ny fiskeriminister, dersom Helga Pedersen blir satt til andre oppgaver, sier Mortensen. (ANB)

Kalenderen fra Valget09


Hva blir ditt valg?

Hvilket parti stemmer du på?

Ap
Frp
Høyre
KrF
Rødt
Sp
SV
Venstre
Andre
Stemmer ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 3355




TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.