...
Salget av antall TV-apparater har holdt seg høyt, men prisene har for andre år på rad gått ned. Foto: Philips/ANB/Illustrasjon

Nedgang for lyd og bilde

Oslo (ANB-NTB): Elektronikkbransjen er inne i en bølgedal. Den største nedgangen kom på lyd- og bildeproduktene.

Publisert 02.02.2010 kl 12:11 Oppdatert 02.02.2010 kl 14:48

Tips en venn på e-post:

Forbrukerelektronikk i 2009

  • Lyd- og bildeprodukter 8,7 milliarder kroner (minus 20,2 prosent fra 2008)
  • Elektriske husholdningsapparater 7,8 milliarder kroner (minus 3,7 prosent fra 2008)
  • PC til forbrukermarkedet 4,2 milliarder kroner (minus 12,3 prosent fra 2008)
  • Mobiltelefoner (markedsverdi før subs.) 5,0 milliarder kroner (minus 3,8 prosent fra 2008)
  • Trådløse telefoner 118 millioner kroner (minus 21.3 prosent fra 2008)
  • (Kilde: Elektronikkbransjen) (ANB-NTB)

LES OGSÅ:

Kritiserer «etterpris»-kampanjer 05.02.10 - 12:13

Mye «søppel»-TV 06.04.10 - 14:46

Sliter med mobil og data 13.07.09 - 12:00

Blu-ray selger mer enn DVD 28.09.09 - 11:34

Elektronikken blir grønnere 14.09.09 - 20:26

Fortsatt går det store mengder el-produkter over disk, men prispresset er stort slik at omsetningen i fjor sank 11,5 prosent i forhold til 2008.

– Omsetningen i bransjen har falt til omtrent samme nivå som i 2005. På to år har omsetningen falt fra i overkant av 33 milliarder kroner, sier administrerende direktør i Stiftelsen Elektrobransjen, Synnøve Bjørke, i forbindelse med at bransjen tirsdag la fram sine 2009-tall.

Det ble omsatt forbrukerelektronikk for 25,9 milliarder kroner i 2009.

Hun tror at nedgangen snart vil stoppe og at markedet vil normalisere seg.

– Det kommer mange nye, spennende produkter, og vi er optimistisk på utviklingen videre, sier hun.

Svak på lyd og bilde

Den største nedgangen kom på lyd- og bildeproduktene. Salget av antall apparater har holdt seg høyt på grunn av at folk gjerne vil fornye TV-apparatene sine, men prisene har for andre år på rad gått ned.

Og ny teknologi og nye betegnelser er på vei inn i våre hjem.

– Det er ikke bare LED og tynne skjermer. Nye betegnelser er IDTV og IPTV. Det første uttrykket betegner at TV-apparatet har innebygget digitalmottaker som passer til enten kabelnett, satellitt eller bakkenett. Det andre er TV som er tilpasset internett, og hører ofte sammen med applikasjoner som blir levert av TV-produsentene, sier informasjonssjef Erik Andersen i Elektronikkbransjen.

Berøring

I fjor ble det solgt 2.365.000 mobiltelefoner. Det er 3,7 prosent flere enn i 2008, og Synnøve Bjørke mener at dette volum tilsier at finanskrisen ikke har påvirket folks interesse for mobiltelefoner. Gjennomsnittlig skifter folk ut telefonen sin hvert annet år, sier hun.

Den store trenden i 2009 var mobiltelefoner med berøringsskjerm, og alle de kjente produsentene kom med slike modeller. 80 prosent av telefonene som ble solgt i fjor hadde kamera, og 70 prosent kunne ta opp og gjengi musikk med MP3-standard. UMTS-telefonene (3G) er i stadig vekst og utgjorde i fjor 63 prosent av salget.

– I 2011 regner vi med at de første telefonene for 4G-nett kommer i markedet. Og da regner vi med at dette nettet vil være bygget ut i de store byene og tettbygde strøkene, mener informasjonssjef Erik Andersen.

PC litt ned

Det ble solgt 1.314.000 PC-er unntatt servere i 2009 – en liten nedgang på 2,1 prosent fra 2008. Fordelingen var 319.000 stasjonære og 995.000 bærbare maskiner.

Omsetningen var på i overkant av 4,2 milliarder kroner, en nedgang på 12,3 prosent siden 2008.

Ifølge Elektronikkbransjen er markedet i stor grad preget av mini-PC-er som trekker gjennomsnittsprisen for denne produktgruppe ned. (ANB-NTB)

...

"Viser" landskampen på radio

I protest mot de høye prisene for å få rettighetene til å vise kampen mellom Norge og Island på TV, blir kampen å høre på Kooperativen fredag kveld. Les mer

Brannalarm utløst

Utrykkning til Follum fabrikker. Les mer

...

Ringeriksdagen fyller opp torget

Sjekk hvem som skal ha stand på Søndre torg lørdag.

SE BILDENE FRA RINGERIKSDAGEN I FJOR Les mer

...

Enda mer utegym på Sokna

Og når gymsalen blir klar har elevene vært uten gymsal nær et år. Les mer

...

Lang skolevei for studenter i boligkrise

Uten bolig på Ringerike bruker de opp mot fire timer daglig i buss eller bil for å komme seg til HiBu.

LES MER OM BOLIG I VÅRT MAGASIN Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Kundesenter
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Øyvind Bladt Hagen
Kanalsjef digitale medier: Christian Senning Andersen
Salgssjef annonse: Nina Simarud
Salgssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.