...
Edvald Boasson Hagen. Foto: Digitalsport

Boasson foran skjema

Doha Corniche, Qatar (ANB-NTB): Sesongens første individuelle seier uteblir for Edvald Boasson Hagen (22), men det bekymrer ham ikke.

Publisert 12.02.2010 kl 15:25 Oppdatert 12.02.2010 kl 15:47

Tips en venn på e-post:


Den nye sykkelyndlingen har fortsatt nesten to måneder på seg til å holde fjorårets skjema.

I sin andre proffsesong moste Boasson Hagen all norsk motstand på sykkelsetet og tråkket inn til tolv rittseirer, nesten dobbelt så mange som nestemann på listen, Thor Hushovd (6 seirer).

Men første seier i 2009 ventet stjerneskuddet til 8. april med å feire. Triumfen i klassikeren Gent - Wevelgem var også den største sammen med dem som kom nest på listen i Giro d'Italia; lagtempo (9. mai) og 7. etappe (15. mai).

Thor Hushovds første seier i fjor kom i Tour of California 17. februar. Det var også første internasjonale triumf for en norsk syklist forrige sesong. Elleve dager senere vant Cervélo-sjefen også en semiklassiker.

I god form

Hittil i sesongen er det blitt en lagtemposeier og en tredjeplass som best på seks starter. I Tour of Qatar fredag avsluttet rudsbygdingen med sjetteplass i massespurten.

– Jeg er i god form, men laget er fortsatt i en lærefase etter bare ett ritt sammen hittil. Selv om vi bommet med noen hundre meter på «timingen» på siste etappe, blir vi stadig bedre. Det var godt å se at vi fungerte så bra som vi faktisk gjorde, sa Edvald Boasson Hagen til NTB.

Revansje

Han fikk revansj mot spurtkanonen Tom Boonen, som vant to etapper i rittet. Den siste kom torsdag, og da ble nordmannen treer.

Fredag fikk belgieren se ryggen til Boasson Hagen, og det fikk også flere andre storspurtere. Men fem andre greide han ikke å tukte. Italienske Francesco Chicchi vant etappen, hans annen av året, foran amerikanske Tyler Farrar og argentinske Juan José Haedo.

– Vi fulgte planen om å samles 5 kilometer før mål og starte opptrekket. Men da en snau kilometer gjensto til mål, satt bare én opptrekker igjen foran meg. Vi hoppet fra ett bakhjul til neste. 500 meter før mål var jeg alene, men det ble for langt. Det gikk akkurat ikke, beskrev 22-åringen.

Opptrekk

Sisteopptrekker for nordmannen i Qatar var briten Russell Downing (31).

– Han er veldig rask, og tror han vil bli en bra mann for meg, slo Boasson Hagen fast.

Edvald Boasson Hagen bar ledertrøyen i rittet på en etappe etter lagtemposeieren på første etappe.

Overraskelsesmannen Wouter Mol vant rittet sammenlagt etter bruddsuksessen på annen etappe.

Neste oppgave for Boasson og co. blir Tour of Oman fra søndag (14.- 19. februar). (ANB-NTB)

FOTBALL LIVE

altomfotball.no
Lillestrøm - Hønefoss 2 - 3 lørdag 11. feb. kl. 14:00 Kampen er ferdigspilt Les kampreferat
  • Etter kamp Der er kampen ferdig. En underholdende kamp med mange sjanser og mål. LSK kan absolutt føle seg snytt for at de ikke fikk seier. Den siste hendelsen hvor Ramovic får straffe mot seg, er absolutt en hendelse som vil bli diskutert i ettertid. Men kampen sett under ett var det en kamp hvor hjemmelaget ikke klarte å være effektive nok den siste tredjedel av banen. Da blir det vanskelig å vinne fotballkamper.

Scoringsvarsel på SMS

Nå kan du følge
Hønefoss på mobilen!

Send: RIF HBK til 2005




TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.