Whistler (ANB-NTB): OL var et eneste langt mareritt for Ole Einar Bjørndalen - før stafetten.
Skiskytterkongen var blant OLs største gullfavoritter, uansett idrettsgren, 12. februar. Om morgenen 14 dager senere, før siste øvelse (stafetten), sto Bjørndalen fortsatt seiersløs.
For sprinten hadde gått til skogs, og da var også jaktstarten ødelagt. På normaldistansen ble det riktignok sølv, men på fellesstarten gjorde veteranen sitt nest dårligste løp noensinne.
Bom, bom, bom, bom, bom, bom og bom: 27.-plass av 30 startende.
– Jeg var langt nede, veldig langt nede etter fellesstarten. Det skjer sjelden at jeg depper så lenge. At formen var god, visste jeg, men uttellingen i mesterskapet uteble, innrømmer Ole Einar Bjørndalen overfor NTB.
– Hvordan oppleves det for en seiersmaskin?
– Det er ofte jeg er litt nedfor etter svake løp, men mellomdagene i dette mesterskapet har vært noen av de tyngste i idrettskarrieren. Det er ille ikke å få til det jeg gjør på trening hver dag når det gjelder som mest i OL. Jeg var ikke engang i nærheten.
Skiskytterens hemmelige tankehjelper var på telefonen med Bjørndalen daglig. Kona Nathalie, trener Roger Grubben og hele landslagsapparatet vendte hver eneste stein for å finne ut hva som var gått galt.
– Vanligvis er jeg så trygg på skytingen. Siden sesongen startet har nettopp det vært min sterkeste side. Vi analyserte etter hvert for å finne ut av hva som gikk galt. Det burde vært gjort mye før. Men vi fant ut av det til slutt, sier 36-åringen.
Bjørndalen vil ikke ut med hva de fant ut. Men at det var riktig løsning, er hevet over enhver tvil.
En forrykende stafettetappe med en siste stående serie på standplass av beste Bjørndalen-merke, sørget til slutt for game, set og match.
– Det løsnet for meg samtidig som alle guttene gjorde sine fantastiske etapper, og jeg fikk til bra skyting i et avgjørende øyeblikk. Det er j. deilig å tenke på.
Norge (Bjørndalen, Emil Hegle Svendsen, Tarjei Bø, Halvard Hanevold) vant OL-stafetten foran Østerrike og Russland fredag.
Etter noen dager i Seattle for å utvikle utstyr, noen gode treningsøkter hjemme i Østerrike og med superform inn i de resterende verdenscuprennene, håper Bjørndalen på flere oppturer. Bjørndalen har tre individuelle og to stafettseirer denne sesongen.
– I verdenscupen totalt er jeg nok litt langt bak. Men et par dager av nå, så skal jeg forberede meg maksimalt til de siste rennene, sier han.
12. mars fortsetter verdenscupen i finske Kontiolahti. 18. mars starter moroa i Holmenkollen. 25. mars er det verdenscupavslutning i russiske Khanty-Mansijsk.
1. april er det tid for å tenke Sotsji-OL 2014.
– Med en gang etter sesongen begynner planleggingen av Sotsji. Da må vi finne fram til hva som trengs av kvaliteter til det mesterskapet. Jeg er heldig stilt med at vi har et bra lag som kan presse hverandres grenser. Det blir viktig de neste fire årene. (ANB-NTB)
En person omkom da en bil kjørte inn i en fjellvegg og så begynte å brenne fredag morgen. Les mer
Morten Grøtnes står over årets utgave av sommerrevyen i Hønefoss. Sjekk hvem som overtar. Les mer
Fire personer ble fredag formiddag pågrepet og siktet for grove narkoforbrytelser. Les mer
En måtte sy mens en annen ble fjernet fra Hønefoss sentrum. Dette er bare noe av det som skjedde i sentrum natt til lørdag. Les mer