I fengsel etter skolding

20-åringen, som badet to-årige Angelica Thorsrud Ringquist i Heradsbygda slik at hun ble alvorlig brannskadet, må i fengsel. Han holdes også ansvarlig for 500.000 kroner i oppreisning og erstatning.

Svenn Bagaasen
Publisert 27.06.2003 kl 19:33 Oppdatert 27.06.2003 kl 19:33

Tips en venn på e-post:


Den lille jenta pådro seg livstruende skader da hun ble badet i vann med svært høy temperatur i Valhallveien i Heradsbygda 10. mars 2001. Det kan dreie seg om ca. 50 grader. Jenta har allerede gjennomgått fem operasjoner og flere operasjoner venter i årene som kommer.

Retten finner det bevist at den nå 20 år gamle mannen plasserte den lille jenta i badekaret mens hennes mor var i Hønefoss for å handle. Han unnlot å ta henne opp før de alvorlige brannskadene var påført henne.

20-åringen har forklart at årsaken til skadene var at det kom svært varmt vann fra dusjen. Den forklaringen er ikke i samsvar med uttalelser fra Guro Waagbø, som var seksjonsansvarlig lege ved brannskadeavsnittet på Haukeland sykehus i Bergen da Angelica Thorsrud Ringquist var til behandling.

Legen mener at skadene er helt uforenlig med at to-åringen fikk varmt over seg fra dusjen.

Meget alvorlig

Retten slår fast at 20-åringen har gjort seg skyldig i en meget alvorlig forbrytelse med store konsekvenser for jenta som ble skadet.

20-åringen er dømt til å sone seks måneder i fengsel, mens ett år og seks måneder er gjort betinget med en prøvetid på tre år.

Han er 100 prosent uføretrygdet og får utbetalt nær 10.000 kroner i måneden. Dommen får også store økonomiske konsekvenser for 20-åringen. Han må holdes ansvarlig for i alt 500.000 kroner i oppreisning og erstatning til Angelica Thorsrud Ringquist.

...

Har vunnet 18 av 18 kamper

HSK-jentene leverte igjen varene, og vant sin 18. strake serieseier mot Flint 2.

SE TABELLEN I 2. DIVISJON HER Les mer


...

Lover evaluering av Follum

Fylkesordfører Morten Eriksrød (H) lover en evaluering av Buskerud fylkes erfaringer med omstillingsloven. Les mer



...

Ny komikveld på Alfred

Stand up-komikerne Jånni Kristiansen og Ørjan Burøe griper mikrofonen på fredag. Les mer


...

Derfor flyktet de fra politiet

To polakker fikk det travelt da de fikk øye på politiet onsdag kveld. Nå har de forklart seg. Les mer


...

Åpner for å påstå straff

Riksadvokat Tor-Axel Busch åpner for at påtalemyndigheten kan komme til å påstå straff for Anders Behring Breivik under rettssaken. Les mer


...

Frykter at HiBu forsvinner

- Når man først tar vekk noe, svekkes grunnlaget for det som er igjen, sier Helge Stiksrud. Han trekker paralleller mellom situasjonen på HiBu og nedleggelse av Follum. Les mer


...

Sjefen er redd for nettbrett

Over halvparten av norske arbeidsplasser har ikke tilrettelagt for bruk av mobile enheter fordi sjefene holder igjen. Les mer



TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.