- Sjokkerende opplevelse

Ungdomsskoleelever som var vitne til at to medelever ble lagt i bakken av uniformert politi, påsatt håndjern og fraktet bort, beskriver hendelsen som brutal og sjokkerende.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Hole  Ringerike 

NYFØDTE

Finn R. Moen E-post
Publisert 02.04.2003 kl 06:00 Oppdatert 17.05.2003 kl 19:40

Tips en venn på e-post:

Bakgrunnen for at uniformert politi sammen med barnevernet dukket opp på en av Ringerikes ungdomsskoler mandag, var et vedtak om at et søskenpar på 15 og 13 år skulle tvangsflyttes til et utenbys barnehjem.

Også skolen rektor skal ha blitt overasket over at barnevernet var ledsaget av uniformert politi.

Det var midt i skoletiden mandag at to representanter fra barnevernet i Ringerike kommune dukket opp på en av kommunens ungdomsskoler med et vedtak om at et søskenpar som var elever ved skolen skulle tvangsflyttes til et utenbys barnehjem.

Med seg hadde de altså to uniformerte polititjenestemenn.

De to elvene, en gutt på 15 år og hans søster på 13, ble så innkalt til skolens kontor der fikk beskjed om at de måtte bli med for å bo på et utenbys barnehjem.

Var nødvendig
I ren fortvilelses skal de to tenåringene ha forsøkt å stikke av for å slippe unna tvangsflyttingen. Da grep politiet resolutt inn. Ifølge øyenvitner ble de to tenåringene brutalt lagt i bakken og påsatt håndjern. Foran øynene på sjokkerte medelever ble de så ført inn i politibilen og kjørt bort.

Politistasjonssjef Ranmod H. Ødegaard ved Hønefoss politistasjon sier det å bistå barnevernet er blant de vanskeligste og mest utfordrende oppgavene politiet har.

- Når barnevernet ber om vår assistanse slik som i denne omtalte saken er vil pålagt å bistå, sier Ødegaard.

Ødegaard avviser at det skal ha blitt brukt unødvendig makt i denne saken.

- Slik hele denne situasjonen utviklet seg var det dessverre nødvendig med en viss bruk av makt, forteller han.

Han mener de to polititjenestemennene utført den vanskelige jobben de var satt til på en utmerket måte.

- Dette var siste sjanse for å etterkomme et lovlig fattet vedtak, og da er det politiets plikt å utføre den oppgaven, sier politistasjonssjefen.

Selv om det altså betyr å legge fortvilte og forskremte barn i jern foran øynene på sjokkerte skolevenninner og kamerater.

På glattcelle
Ifølge politistasjonssjef Ødegaard er det svært sjeldent at politiet må bistå barnevernet i slike saker som dette.

Til tross for at politiet avviser unødvendig maktbruk, skal den 15-år gamle gutten ha fortalt til venner at han ble plassert på glattcelle hvor han måtte tilbringe de fire, fem første timene etter pågripelsen på skolen.

Hans 13 år gamle søster skal samtidig ha fortalt at hun fortsatt har merker både på armer og andre steder etter håndjernene og det hun opplevde som politiets brutale framferd.

De skal begge ha gitt utrykk for at de er svært nedbrutt etter den opprivende hendelsen.

Også de medelevene som havnet midt i hendelsenes sentrum skal ha fått sterke reaksjoner.

Mye av skoledagen i går skal derfor ha gått med til å snakke om, og bearbeide det de opplevde.

Det spørsmålet ungdommene mest av alt ønsker å få svar på er hvordan de skal kunne ha tilit til et politi som kan få seg til å bortføre barn på denne brutale måten.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.
...

Mottakene kan legges ned på kort varsel

Med bare tre måneders varsel kan transittmottakene på Hvalsmoen og Tyriheim legges ned. Les mer

...

- Ingen gleder seg til å komme hit

Etter en tøff start på sesongen har Hønefoss utviklet seg til å bli et av de beste hjemmelagene i Tippeligaen. Les mer

...

Lettere hverdag med SMS-bestilling

"Time samme dag" via SMS har gitt legene på Ringerike medisinske senter en enklere hverdag. Les mer

...

Mobil-lansering for de få

Motemobilen iPhone 4 ble i går lansert, men har du planer om å kjøpe den i Hønefoss er du sannsynligvis for sent ute. Les mer

...

Gjør Randsfjorden mer tilgjengelig

Det bør legges bedre til rette for bruk av Randsfjorden, slår en fersk rapport fast. Les mer

Mest lest

Kjenner du noen av disse?

Nye leserbilder

Siste bildesamlinger

Farmor spanderte helikoptertur

...

- Dette er herlig, smiler Tor Ola Kaasin Berntsen (10) og Magnus Kaasin Berntsen (13).

Les mer

Ble viet på branntomta

...

Birthe Møller og Knut Johnsen ble viet på branntomta etter Hønefoss kirke.

Se bildene her
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Kundesenter
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Øyvind Bladt Hagen
Kanalsjef digitale medier: Christian Senning Andersen
Salgssjef annonse: Nina Simarud
Salgssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.