Utviklingen av HiBu Hønefoss

Hvordan skal Høgskolen i Buskerud utvikles på Ringerike?

Publisert 22.02.2012 kl 09:16 Oppdatert 22.02.2012 kl 09:16

Tips en venn på e-post:


Høgskolen i Buskerud har en vedtatt strategi at alle studiesteder skal videreutvikles og at hvert studiested skal utvikle en særskilt profil mht utdanning og forskning. Som en høgskole med knappe 3.500 studenter og 300 ansatte er det viktig å spisse og konsentrere fagporteføljen på våre tre studiesteder. Ikke minst fordi det er stor nasjonal konkurranse om studenter og ansatte. På Kongsberg er teknologi i hovedfokus, i Drammen er lærer og helsevitenskap de store profilene, på Hønefoss er det Handelshøyskole konseptet som skal være profilen.

Tilbudet i Hønefoss

Ny aktivitet på studiestedene skal bygge opp under hovedprofilene. Det var derfor naturlig å legge tilbud som: Bachelorutdanning i dynamisk webdesign fra 2010, Bachelorutdanning i juss fra 2011 og Bachelorutdanning i markedsføring fra 2012 til studiested Hønefoss. I Hønefoss har det også vært jobbet mye med internasjonale samarbeidspartnere og studiestedet er det studiested i høyskolen som har størst innslag av et internasjonalt læringsmiljø. Det er også satt av studieplasser til denne aktiviteten.

Strategisk prioritert

Videre er satsing på doktorgradsutdanning innen Fakultet for økonomi og samfunnsvitenskap på Hønefoss er et stort løft og krever mye og nye ressurser. Dette er strategisk prioritert fra styrets side og er med på å sette studiestedet på katet i en nasjonal og internasjonal sammenheng.

Økonomiske forhold har utløst en utredning og diskusjon på Fakultet for lærerutdanning om hvordan tilbudsporteføljen skal være. Lærerutdanningene i Norge er under omstilling og sentralisering.

De nye grunnskolelærerutdanningene er blitt svært dyre. Kravene til robuste fagmiljøer, forskning og antall studenter på utdanningene er skjerpet. Slik den økonomiske situasjon nå er har høgskolen ikke ressurser til å opprettholde årsenheter som tidligere kunne være en del av lærerutdanningen og også etterutdanningstilbud for lærere. Det er i en presset økonomisk situasjon strategisk riktig å styrke kjerneaktiviteten som er grunnskolelærerutdanningene. På sikt vil tilbudene i årsenheter på høgskolene slik de er i dag avvikles i sin nåværende form.

Aktuelt

Det er aktuelt å ha lærerutdanningstilbud på Hønefoss og etter- og videreutdanningstilbud for lærere. Ny etter- og videreutdanninger vil utvikles og da særlig som emner til lektorprogrammer og mastergradsutdanninger. I en styresak nå på torsdag foreslås både å videreføre heltid og deltids utdanning innen praktisk pedagogiske fag på Hønefoss.

Det foreslås videre å trekke studietilbud (60 måltallsplasser) vedrørende praktisk pedagogisk utdanning (PPU) fra Bekkestua fra 2013. Plassene skal forsterke lærerutdanningene i Buskerud, fortrinnsvis på Hønefoss, men også i Drammen. Det igangsatte samarbeidet mellom fakultet for Lærerutdanning og fakultet for Økonomi og samfunnsvitenskap om å utvikle lektorutdanning på studiested Hønefoss prioriteres.

Videreutvikling

Høyskolen samarbeider også med Ringerike utvikling A/S om videreutvikling av studiestedet med tanke på nye studentboliger, tettere fysiske koblinger mot sentrum og et nært samarbeid med bedrifter og virksomheter i regionene. Prioritet her er nye studentboliger på campus.

Kristin Ørmen Johnsen (rektor HiBu), Hans Anton Stubberud (dekan fakultet økonomi og samfunnsvitenskap) og Hein Lindquist, (dekan fakultet for lærerutdanning)

Mest lest nå

...

Har sagt opp som rektor

- Du kan jo si at kjærligheten er årsak, sier kulturskolerektor Anders Blystad. Les mer

...

Lettere skadet i ulykke

En mann i 30-årene slapp fra arbeidsulykken med lettere skader. Les mer

...

Rådhuset robbet

Innbruddstyver har stjålet 45 PC-er fra rådhuset i Ringerike i helgen. Les mer

21 tatt på to kontroller

Politiet holdt mandag to kontroller i Ringerike, og til sammen 21 personer fikk gebyr eller forelegg. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.