...
IKKE MAKULERT: En Oslo-mann fant papirer med sensitive opplysninger utenfor Alliance apotek Løven, som torsdag nyåpner som Boots apotek. Foto: Marit Orø

- Jeg er rystet og sjokkert

Søndag fant en mann flere papirer med sensitive personopplysninger utenfor Boots apotek, tidligere Alliance Apotek Løven.

Marit Orø
Marit Orø Profil E-post
Publisert 14.09.2010 kl 09:00 Oppdatert 14.09.2010 kl 09:00

Tips en venn på e-post:

...
BEKLAGER: Daglig leder ved Boots apotek, tidligere Alliance apotek Løven, Aase Camilla Viehbrock.

Mannen, som ønsker å være anonym, opplyser at en del papirer lå utenfor en stor container som står utenfor apoteket. Lokalene bygges om i disse dager, da apoteket skal nyåpne torsdag.

Da han så ned i containeren oppdaget han at det lå svært mange klistrelapper der. Dette er etiketter av samme type som apoteket klistrer på medisinesker. Der står det navn på pasienten, hva medisinen brukes mot, og dosering.

Finneren tok med seg fire etiketter. Mannen forsøkte å kontakte dem han fant på klistrelappene for å informere dem om funnet.

- Jeg hadde ikke syntes det var så morsomt dersom noen fant en slik lapp med mitt navn på, sier han.

Ringerikes Blad har vært i kontakt med en av kvinnene hvis navn og medisin sto på en av de fire lappene mannen tok med seg. Hun er rystet over at apoteket ikke har destruert lappene på en skikkelig måte.

- Jeg er sjokkert. Jeg synes det er ekkelt. Jeg ble forskrekket da en vilt fremmed mann ringte og fortalte hva jeg bruker medisin mot, sier kvinnen. Hun forventer at dette er en engangshendelse for apoteket.

- Beklagelig

Daglig leder på Boots apotek, Aase Camilla Viehbrock, var ikke klar over at apotekets papirer var på avveie i ryddeprosessen før Ringerikes Blad tok kontakt.

- Dette er veldig beklagelig, sånt skal ikke skje, sier Viehbrock, som selv ikke hadde fått noen henvendelser om dette. Den daglige lederen regner med at en kurv med etiketter har blitt tømt i feil søppelkasse.

Hun opplyser at apotekets ansatte vanligvis er svært påpasselig med å makulere det som skal makuleres. Dette har også kjeden sentralt understreket viktigheten av. Makulerte papirer oppbevares i egne esker og hentes av bud for å kjøres til destruering.

- Vi har vært veldig nøye, og det er trist når det har skjedd en glipp, sier hun.

Videre legger Viehbrock til at det ikke står på etikettene hvilken medisin kunden har kjøpt. Men hun medgir at det står hva medisinen brukes mot, for eksempel "mot depresjon".

Mest lest nå

...

Vil ha tidligere skjenkestopp i Ringerike

Både utestedseier Terje Andersen og rådmann Wenche Grinderud er for å stenge alkoholserveringen tidligere enn i dag. Rådmannen foreslår nå skjenkestopp klokka 02.00.

HVA SYNS DU OM DET NYE FORSLAGET? Si din mening her Les mer

...

God respons på nye drakter

HBK presenterte tirsdag ettermiddag sine nye drakter på Kuben, og hadde med en liten overraskelse i draktbagen.

HVA SYNS DU OM DE NYE DRAKTENE? Si din mening her

ALT OM HBK HER Les mer

...

Hele skolen skal byttes ut

Hønefoss videregående skoles bygninger i Osloveien skal rives i sin helhet, før det bygges opp helt nye bygninger. Les mer

...

Tutta funnet etter 14 dager

"Bortskjemt sofabikkje" overlevde ute i vær og vind i to uker før den ble funnet igjen. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.