Det har tatt nesten 100 år, men søndag kan kirkestua ved Hval kirke på Hallingby innvies.
Allerede i 1912 begynte nemlig menigheten å samle inn penger til et kapell på Hen. Det ble det aldri noe av.
Pengene gikk i stedet til grendehuset samme sted (fordi folk på Hen ikke fikk noe kapell) og resten forsvant i kommunekassa.
Men hele tiden har bygdefolket og menigheten rundt Hval kirke ønsket seg et sted der de kan drikke kirkekaffe, samle konfirmanter og mange andre aktiviteter i bygda. Og nå, ja nå er det endelig på plass.
- Veien har vært lang, men resultatet har blitt flott, sier byggekomiteens leder, Elsa-Lill Piltingsrud Strande.
Torsdag var det ferdigbefaring av kirkestua med entreprenørene til stede. Kirkestuas byggekomite, der også Ole Magnus Strande og Sverre Bakken har lagt ned et stort arbeid, roser både byggmester Nils Olav Sæteren (tømrerfirma G. Sæteren) og El-entreprenør Trond R. Moe for jobben.
Piltingsrud Strande er på sin side storfornøyd med sine byggekomitè-medlemmer som har holdt budsjettet på 4,1 millioner innenfor rammene og ikke overskredet med en krone.
Nå har menigheten og bygdefolket fått ei storstue på i overkant av 200 kvadratmeter som kan brukes til det meste. Her er det kontorer for prest og kantor, for sanitetskvinner og tilgang for andre som måtte ha behov for et sted å være. Det er lyst, åpent og trivelig, med alle bekvemmeligheter, som et nyttig kjøkken og gode toalett og garderobeforhold.
Søndag innvies det hele høytidelig.
- Ikke med snorklipping, sier Piltingsrud Strande.
I stedet skal Elsa Piltingsrud (99 år i oktober og kanskje menighetens eldste), gå over dørstokken sammen med fire år gamle Kristine Nystrand for å markere at den lenge etterlengtede kirkestua endelig er på plass. For da skal det drikkes kirkekaffe etter gudstjenesten i Hval kirke.
I 1948 rullet den ut av produksjonlokalene til Hønefoss karosserifabrikk. I 2013 kan den igjen rulle på lokale veier.
SE BÅDE GAMLE OG NYE BILDER AV BUSSEN OG ARBEIDET MED DEN HER Les mer
To ganger hentet HBK opp LSKs ledelser før Rune Bolseth avgjorde kampen like før slutt. SLIK VAR LSK-HBK. Les mer
Sykkelsjef Lars Holm i Ringerike Sykkeklubb er meget godt fornøyd med å ha sikret seg stortalentet Marthe Emilie Skjolden. Les mer
Morten Grøtnes står over årets utgave av sommerrevyen i Hønefoss. Sjekk hvem som overtar. Les mer
I høyden er det bra med snø, men også i lavlandet er forholdene brukbare for å kunne nyte en flott skitur. Les mer
Marius Aasen og Veronica Engan har hatt flere utfordringer i Rally Sweden. Les mer
En måtte sy mens en annen ble fjernet fra Hønefoss sentrum. Dette er bare noe av det som skjedde i sentrum natt til lørdag. Les mer