...
Kåre Avkjærn på solstudioet Brun og Blid måtte trå til og få opp vannet som flommet inn i lokalene i går. Studioet satser på å være åpent igjen i dag. Foto: Espen Ødegård

Solstudio ble vannstudio

Vannet flommet inn i lokalene til Brun og Blid i Hønengaten.

Publisert 31.07.2010 kl 09:11 Oppdatert 31.07.2010 kl 09:11

Tips en venn på e-post:


- Vannet flommet innover hele lokalet og sto 5-10 centimeter over hele gulvet. Dette er trist, konstaterer Avkjærn, som driver solstudioet.

Vannet har også dratt med seg mye gjørme inn i lokalet.

8.000 liter vann

Det ser ikke ut til at noen av solsengene eller det tekniske anlegget er blitt ødelagt, men hadde vannstanden steget litt til kunne følgene blitt langt verre. En bil fra Ringerike septikservice kom raskt til solstudioet og fikk sugd opp mer enn 8.000 liter vann.

Vannet trengte også inn i lokalene til et neglestudio som ligger i det samme bygget.

Avkjærn hadde tenkt tanken om at en oversvømmelse kunne skje, men alt var bra da han besøkte lokalet i 13-tiden på fredag. Ikke lenge etter fikk han varsel om at vannet flommet inn.

Innehaveren viser til en kulp like utenfor lokalene som har blitt til på grunn av gravearbeidene i Hønengaten og krysset inn til Fossekallveien. Der samlet det seg opp vann i de kraftige regnskyllene torsdag og i går. Vannet rant etter hvert ned den lille bakken og inn i lokalene. Risten på utsiden av døra tar unna vanlig regnvær, men klarte ikke å ta unna de store vannmengdene. Avkjærn er ikke bitter.

- Nei, dette er sånn som skjer og vi får bare gjøre det beste ut av det, sier han.

Fredag kveld og natt til lørdag sto vasking på programmet, for solstudioet skal være åpent igjen fra og med lørdag. Fredag måtte han avvise flere solhungrige kunder.

- Jeg setter hele familien i arbeid, så skal vi klare det, smiler han.

Vannet skal også ha oversvømt noen private kjellere i Hønefoss etter det kraftige regnværet.

Flom ble bare «rotbløyte»

- Jeg var på vakt og hadde en stille og rolig natt. På Hengsle, der jeg bor, kom det 30 millimeter nedbør, opplyser brannsjef Bjørn Småbråten i Ringerike brannvesen.

Det var meldt fare for flom, men Småbråten betegner det som kom i vårt distrikt mest som en skikkelig «rotbløyte».

- Flomfaren er over

Stein Beldring, vakthavende hydrolog i Norges Vassdrags og energidirektorat NVE, sier at det meste av nedbøren kom over Kongsvinger og Skarnes, samt sør og øst for Oslo. NVEs døgnåpne flomvarslingstjeneste og beredskapstelefon har ikke fått melding om at uværet har skapt problemer i vårt distrikt.

- For Storelva, Randselva, Begnavassdraget og andre elver skal det mer til, sier Beldring.

Han melder om at nivået derimot har steget mye småelver, slik som Urula, som starter i Vassfaret og er en sideelv til Begnavassdraget.

- Vannføringen i elva er på 58 kubikkmeter per sekund, som er halvparten av en middels flom, sier Beldring.

Han melder at prognosene fra Meterolologisk Institutt går på at det er mer nedbør i vente, men begrensede mengder.

- Flomfaren er over for denne gang. Vi vurderer hele tiden ut fra de meterologoliske prognoser vi får, sier han.

...

Vil ha denne Høka-bussen på veien i 2013

I 1948 rullet den ut av produksjonlokalene til Hønefoss karosserifabrikk. I 2013 kan den igjen rulle på lokale veier.

SE BÅDE GAMLE OG NYE BILDER AV BUSSEN OG ARBEIDET MED DEN HER Les mer


...

HBK snudde kampen

To ganger hentet HBK opp LSKs ledelser før Rune Bolseth avgjorde kampen like før slutt. SLIK VAR LSK-HBK. Les mer



...

Har sikret seg sykkeltalent

Sykkelsjef Lars Holm i Ringerike Sykkeklubb er meget godt fornøyd med å ha sikret seg stortalentet Marthe Emilie Skjolden. Les mer


...

Morten Grøtnes tar revy-pause

Morten Grøtnes står over årets utgave av sommerrevyen i Hønefoss. Sjekk hvem som overtar. Les mer


...

Gnistrende skiføre i helgen

I høyden er det bra med snø, men også i lavlandet er forholdene brukbare for å kunne nyte en flott skitur. Les mer


...

Vansker i Rally Sweden

Marius Aasen og Veronica Engan har hatt flere utfordringer i Rally Sweden. Les mer


...

Slåssing og krangling

En måtte sy mens en annen ble fjernet fra Hønefoss sentrum. Dette er bare noe av det som skjedde i sentrum natt til lørdag. Les mer



TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.