- Vannet var ikke farlig å drikke, forsikrer Magne Lohre, driftsleder for vann og avløp.
Fredag ettermiddag sprang et vannrør lekk i Parkgata. Ikke lenge etter at vanntilførselen var ordnet ved 18-tiden måtte mannskapene fra Ringerike kommune rykke ut til Holttangen.
Der hadde det også oppstått en vannlekkasje, og kommunens vann- og avløpsvakt måtte jobbe til midnatt før drikkevannet rant i kranene igjen.
Anne Sundberg i Elling Solheims vei tok ikke sjansen på å drikke vann igjen før lørdag, selv om hun skal ha i seg mye på grunn av medisiner. Dagen før var vannet nemlig svart.
- Det minnet om sot og fett, sier Sundberg, som ikke kan la være å tenke på at hun kan ha fått i seg noe av det forurensede vannet.
Før svartfargen ble oppdaget hadde hun satt i gang en vaskemaskin med dongeritøy. Heldigvis var en omvask lørdag nok til å få klærne rene igjen.
- Men jeg er glad for at jeg ikke hadde hvitvask, sier Sundberg.
Ifølge driftsleder for vann og avløp, Magne Lohre, får vannet i rørene mye større hastighet når en lekkasje oppstår.
Rusk og mangan fra bunnen av røret dras med, og vannet blir møkkete.
- En spyleeffekt oppstår som gjør at alt grums på bunnen av røret følger med, sier han.
Å drikke vann med mangan skal ikke medføre noen helsefare. Det skal ikke være noen bakterier i vannet.
- Du kan jo si at kjærligheten er årsak, sier kulturskolerektor Anders Blystad. Les mer
Politiet holdt mandag to kontroller i Ringerike, og til sammen 21 personer fikk gebyr eller forelegg. Les mer