...
PRISBELØNT: Boligblokka i Klokkerlia har fått kommunens byggeskikkpris, men den hadde også en del mangler. Foto: Dyrø og Moen

Nå blir det en blokk til

Elstangen AS har vedtatt å gå videre med blokk nummer to i Klokkerlia.

Pål Tr. Mannsverk
Pål Tr. Mannsverk Profil E-post
Publisert 07.02.2010 kl 20:00 Oppdatert 07.02.2010 kl 20:51

Tips en venn på e-post:


En bebyggelsesplan for boligfeltet åpner for tre blokker, og arkitektene Dyrö og Moen har sendt en anmodning om forhåndskonferanse til Hole kommune.

Ifølge styreleder Rolf Stubdal skal i første omgang en blokk til prosjekteres. Den vil trolig få 18 leiligheter og vil bli bygd ved siden av blokk A i Klokkerlia 28.

- Hvis det går som vi ønsker, vil det bli to blokker til, sier Stubdal.

Enklere å bygge

Finanskrisen traff delvis den første boligblokka, som har 22 boenheter. Fire leiligheter er ennå ikke solgt, to og et halvt år etter at den var ferdig, og de leies ut.

- Nå ser det ut som om boligmarkedet lysner litt igjen, og vi prøver oss en gang til, sier han.

Den nye blokka vil bli omtrent som dagens blokk, men den vil ifølge ham bli bygd på en litt annen måte. Noen færre overganger i fasaden skal gjøre den enklere å bygge.

Pris og feil

Det var delte meninger om utseendet på leilighetskomplekset, som har flatt tak i en kommune der saltak er nærmest enerådende. Men blokka fikk i 2008 kommunens byggeskikkpris.

Samtidig var flere huskjøpere misfornøyde med en rekke feil og mangler ved leilighetene, og Elstangen AS har nå valgt å gå ut med hovedentrepriser i stedet for totalentreprise.

- Vi vil da ha mer styring med arbeidet som blir gjort der, sier Stubdal, som også er daglig leder i boligselskapet.

Ukjent pris

Å få utbedret manglene har ifølge ham vært "et langt lerret å bleke". Stubdal mener at selskapet har gjort det som er mulig å gjøre nå, men han anser seg ikke ferdig med saken.

Reklamasjonsfristen er fem år, og i disse dager er det ny befaring i blokka der det blir sett etter feil og mangler som kan tas tak i og rettes opp. Stubdal kan foreløpig ikke si noe om priser på leilighetene, men han håper å få satt i gang salget utpå vårparten - under forutsetning av at nok boliger blir solgt til at Elstangen AS kan gå i gang med byggingen.

Mest lest nå

...

Fikk merke streiken

Elever jublet over fri og avlyst eksamen, men foreldre måtte kaste om på planene sine da skoler og barnehager landet over stengte på grunn av streik. Les mer

...

Streik i Hole og Jevnaker

42 ansatte i Jevnaker kommune og 20 ansatte i Hole kommune er i streik. Les mer

Smuglerliga på Ringerike?

Seks polakker ble onsdag arrestert av politiet i Hønefoss. Les mer

...

Dropper å anmelde sak?

Det er slett ikke sikkert at det blir noen politisak etter at en elev tok med seg luftpistol på Hønefoss videregående skole. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.