- Da Drammen Teater brant i 1993 gikk styret ut dagen etter og erklærte at de ville gjenreise en tro kopi av teateret. Det bør også skje med Hønefoss kirke, sier kunstneren Thomas Klevjer.
| Publisert 27.01.2010 kl 20:24 Oppdatert 27.01.2010 kl 22:13 |
Hønefoss kirke er tegnet av datidens mest kjente arkitekter, først Christian Heinrich Grosh, og til jubileet i 1960 av Arnstein Arneberg. Slik kirken fremsto, var den tilpasset beliggenhet og kirkegården med stier og gravplasser. Slik bør den fortsatt fremstå når den reises på nytt, sier Klevjer.
Han er sterk motstander av å bygge en moderne betongkloss med stål og glass.
- Kirken må gjenreises som den var. Som en kjent silhouett i bybildet som ivaretar fire generasjoners liv og levnet og fører tradisjonene videre til nye generasjoner. Skulle vi bygge et moderne bygg, ville det bli å begynne helt på nytt med å skape den identiteten kirken har i folks bevissthet, sier Klevjer.
- En moderne trebygning er ikke mer brannfarlig enn en bygning oppført i mur. Moderne materialer er brannsikre. Det vil være kortsiktig tenkt og bakstreversk å bygge i glatt og strippet moderne stil. Det er viktig å ta vare på referanser. Det vil være en større kuriositet med en kirke som er en tro kopi av den gamle, sier Thomas Klevjer.
HVORDAN SYNS DU NYE HØNEFOSS KIRKE SKAL SE UT? Si din mening her
I protest mot de høye prisene for å få rettighetene til å vise kampen mellom Norge og Island på TV, blir kampen å høre på Kooperativen fredag kveld. Les mer
Utrykkning til Follum fabrikker. Les mer
Uten bolig på Ringerike bruker de opp mot fire timer daglig i buss eller bil for å komme seg til HiBu.
Kalenderen fra Lesernes ringblad | ||
Brudepar | ||
Kalenderen fra Nygift i Ringerikes Blad | ||
Nye leserbilder | ||
Det skulle mer enn regn til for å ødelegge hyggen for små og store som møtte fram til trolsk teater med Krokskogens mektige eventyrskog som de rette kulisser.
Se bildene her
Mange sto klare i porten da loddemarkedet på Eikli skole ble åpnet lørdag.
Se bildene her