- Det var ingenting vi kunne gjøre, sier Arne Dølve.
VIDEO: Se kirkespiret falle
HVA SYNS DU OM BRANNEN I HØNEFOSS KIRKE? Si din mening her
FÅ GRATIS NYHETSVARSEL PÅ SMS: Send meldingen RBNYHET START til 2097
Hønefoss kirke står i lys lue. Det er stor røykutvikling på stedet, og brannmannskaper fra hele Ringerike og fra Jevnaker er nå med og bidrar i slokkingsarbeidet.
Brannvesenet fikk melding om brannen rundt klokka 16.50. Allerede ti minutter senere skal mannskapene ha slått fast at kirken er overtent.
LES OGSÅ: Leserne: - Kjempetrist!
- Det er helt forferdelig. Det var ingenting vi kunne gjøre da vi kom, og det er ingenting vi kan gjøre nå, sier beredskapsleder i Ringerike brann- og redningstjenester, Arne Dølve.
Det 40 meter høye kirketårnet har nå falt ned, noe som gjør redningsarbeidet tryggere og lettere. Før det falt, måtte mannskapene holde god avstand til kirkebygget.
Hønefoss kirke er en trekirke, og ble innviet 10. desember 1862. Tegningene var utarbeidet av arkitekt Chr. H. Grosch.
HVA TENKER DU NÅR DU SER EN OVERTENT HØNEFOSS KIRKE? Si din mening her
Skolenes Landsforbund frykter at de praktiske fagene på ungdomsskolen skal bli mye mer teoretiske nå som kommunen har fjernet midler til deling av store klasser i praktiske fag. Les mer
Torsdag kveld feiret Hønefoss Ungdomskorps (HUK), korpsets 80-års dag.
Uvisst om forholdet blir anmeldt. Les mer
Ble bortvist etter bråk Les mer
Sto farlig hensatt på E16 i Hole. Les mer
Jevnaker-mann stoppet i Hønefoss. Les mer