- Ekskluder Lossius og Andersen fra Frp!

Fire mødre til barn med ADHD vil ha ekskludert Rasmus Lossius og Håkon Andersen fra Jevnaker Frp på grunn av deres syn på behandling av barn med ADHD.

Publisert 07.01.2008 kl 07:01 Oppdatert 07.01.2008 kl 08:11

Tips en venn på e-post:

...
Mona Bratlie, Turi Sagbakken og Monika Wangen ber sammen med Nina Berg, om at Frp ekskluderer Rasmus Lossius og Håkon Andersen. Foto: Ayna Lile
...
KAN BLI EKSKLUDERT: Rasmus C. Lossius i Jevnaker Frp. Foto: Espen Ødegård
...
KAN BLI EKSKLUDERT: Håkon Andersen i Jevnaker Frp. Foto: Espen Ødegård

I valgbrosjyren for Jevnaker Frp skrev ordførerkandidaten Rasmus Lossius at næringsrik mat kunne fjerne behovet for medisinering mot ADHD, noe Ringerikes Blad omtalte i september 2007.

-Uheldig formulering

I et brev til Oppland Frp datert 4. januar skriver Monika Wangen, Nina Beate Berg, Turid Sagbakken og Mona Bratlie at Lossius etter ordre fra fylkeslederen "beklaget det han kalte "en uheldig formulering" i lokallagets program".

"Daværende leder for lokallaget, Håkon Andersen, støttet Lossius i denne saken og fremholdt at man i stedet for å dope ned heller burde bruke personlige ressurser.

Håkon Andersen har i ettertid ikke beklaget beskyldningen om neddoping.

Ber om ekskludering

I brevet, hvor de fire mødrene til barn med ADHD, ber om at Lossius blir ekskludert fra Frp, fortsetter de følgende: "Det er med stor harme vi konstaterer at dette bare var et spill for galleriet fra Lossius' side. Under et kommunestyremøte i Jevnaker 11. desember 2007 gikk Rasmus Lossius ut og advarte på det sterkeste mot bruk av medisinering eller å dra inn psykologien for å hjelpe elever med å lære og lese".

- Skjult agenda

- Vi mener at Lossius som scientolog har en skjult agenda hvor han i regi av Frp har som mål å få gjennomslag for scientologenes fanatiske holdninger angående dette temaet, sier Nina Beate Berg.

- Men er det ikke litt drastisk å be om ekskludering på grunn av en mening om ADHD?

- På en måte kanskje, men Frp er et stort politisk parti og Lossius som scientolog sitter i kommunestyret.

- Men Lossius har jo rett til å være scientolog siden det er religionsfrihet her i landet?

- Det kan godt tenkes at det er religionsfrihet her, men en mening som dette om ADHD hører ikke hjemme i politikken.

- Du er jo aktiv med i Jevnaker SV. Ønsket om ekskludering av Lossius fra Frp har ingenting med lokal partikamp å gjøre?

- Jeg har tenkt nøye over dette: Jeg har nå permisjon fra vervet mitt i styret i Jevnaker SV, så dette handler kun om ADHD, sier Berg.

"På bakgrunn av de skremmende og nedverdigende utspillene representantene Håkon Andersen og Rasmus Lossius i Jevnaker Frp har kommet med, anmoder vi med dette Oppland Frp om å fremme ekskludering av disse to. Vi mener begge representerer en trussel for våre og andre barns fremtid og beste og ønsker ikke at politikere med slike holdninger skal ha politisk makt i Norge", avsluttes brevet.

- Knusende ro

- Bortsett fra å si at jeg er overrasket, ønsker jeg ikke å kommentere dette før jeg får lest brevet eller snakket med Morten Ø. Johansen i Oppland Frp, sier Rasmus Lossius.

- Jeg har ingen kommentar utover at jeg tar dette utspillet med knusende ro og litt latter. En SV-politiker har lite gjennomslagskraft for å få til eksklusjon i Frp. Jeg står for det jeg har sagt og kommer ikke til å beklage noe som helst, sier Håkon Andersen.

...

Flukt endte i søppelkasser

Det som startet som en rutinesjekk for politiet av en bil, endte i biljakt, kræsjing og en flukt til søppelkasser. Les mer


...

E16 til Jevnaker

Riksvei 35 gjennom Jevnaker bytter navn til E16. Les mer



...

Skriver bok om skihelter

Jevnaker-mannen Svein Tore Bergestuen er i gang med ny bok. Les mer


...

Mener Jacobsen trenger tid

Sportssjef Clas Brede Bråthen utelukker VM-tur for Anders Jacobsen. Bråthen mener hopperen trenger tid. Les mer


...

Hit kom ikke hjemmehjelpen på seks uker

- Jeg skjønner godt at hun er skuffet, sier kommunalsjef Elisabeth N. Vennevold. Les mer


...

Sesongåpner på tv

HBKs første seriekamp mot Lillestrøm skal vises på TV, og flyttes derfor til lørdag.

ALT OM HBK HER Les mer


...

Hole-skepsis til Ringeriksbanen:

- Det er ikke vi som trenger vekst

Ringerike Utvikling ble møtt av en mur av skepsis da de mandag møtte Hole-politikerne til møte om Ringeriksbanen. - Det er Ringerike og Jevnaker som trenger vekst, ikke vi, mener Jørn Øverby. Les mer



TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.