Den 25 år gamle sjåføren av Toyota Hiacen hadde ikke førerkort, og sier til politiet at han øvelseskjørte da ulykken skjedde.
Politiet var onsdag på Bærum sykehus hvor 25-åringen og den 31 år gamle passasjeren hans ble sendt for behandling for lettere skader.
Hva som kom ut av samtalene mellom politiet og de to Oslo-mennene, vil ikke politiet kommentere foreløpig. Men det er på det rene at føreren av bilen ikke hadde førerkort.
– Han påberoper seg øvelseskjøring, sier politioverbetjent Arne Erik Håkonsen.
Han forteller at passasjeren hadde gyldig førerkort. Politiet kunne onsdag ettermiddag ikke si noe om hvorvidt bilen var i tilfredsstillende teknisk stand før ulykken, eller om bilen hadde alt ekstrautstyr man skal ha ved øvelseskjøring.
Jourhavende politijurist i Nordre Buskerud politidistrikt Hedda Obstfelder sier til Ringerikes Blad at førerkortet til 31-åringen er beslaglagt, og at begge er siktet for uaktsomhet i trafikken.
– Siktelsen kommer automatisk siden vi har tatt blodprøve av begge og beslaglagt sertifikatet til ledsageren. Videre etterforskning fra politiets side må avdekke eventuell skyld, sier Obstfelder
I 1948 rullet den ut av produksjonlokalene til Hønefoss karosserifabrikk. I 2013 kan den igjen rulle på lokale veier.
SE BÅDE GAMLE OG NYE BILDER AV BUSSEN OG ARBEIDET MED DEN HER Les mer
To ganger hentet HBK opp LSKs ledelser før Rune Bolseth avgjorde kampen like før slutt. SLIK VAR LSK-HBK. Les mer
Sykkelsjef Lars Holm i Ringerike Sykkeklubb er meget godt fornøyd med å ha sikret seg stortalentet Marthe Emilie Skjolden. Les mer
Morten Grøtnes står over årets utgave av sommerrevyen i Hønefoss. Sjekk hvem som overtar. Les mer
I høyden er det bra med snø, men også i lavlandet er forholdene brukbare for å kunne nyte en flott skitur. Les mer
Marius Aasen og Veronica Engan har hatt flere utfordringer i Rally Sweden. Les mer
En måtte sy mens en annen ble fjernet fra Hønefoss sentrum. Dette er bare noe av det som skjedde i sentrum natt til lørdag. Les mer