Nypotet og potetnytt

Det er tid for nypoteter. Ringerikes Blad har besøkt John Fekjær, som har tre slags tidligpoteter og fire andre potetslag.

Publisert 21.07.2005 kl 05:01 Oppdatert 21.07.2005 kl 05:01

Tips en venn på e-post:

...
NYPOTET: ? Det er noe helt spesielt når nypoteten er klar for middagsbordet, synes John og Hans Fekjær.
...
FLERE SLAG: Fekjær har flere typer tidligpoteter. Her er et ris med "Ostara" dratt opp.
...
TRADISJON: På den gamle holegården Fekjær har man lange tradisjoner. I 1935 fikk John Fekjærs bestefar, med samme navn, diplom for Ringerikspoteter og Ringerikserter på den store messa som ble arrangert i Hønefoss det året..

– Det er noe eget når den tida kommer at det blir nypoteter til middag, sier John Fekjær (45) og sønnen Hans (7), i det de trekker opp et potetgras med aldeles nye Ostara-poteter under.

Hans vil gjerne ha de gylne, nye jordeplene kokt og skrelt med smør til. Pappa synes de godt kan få beholde det tynne skallet, men er enig med sønnen om at litt smør, og så gjerne spekeflesk, eller annet passende, er helt fortreffelig.

– Har du forresten prøvd å steke nypotet i panna, skåret opp i tynne skiver først?

Journalisten, som ikke har spist formiddagsmat ennå, synes han kan kjenne smaken, mens vi kikker på regnværet som kommer styrtende mot oss fra Elstangen-sida av Tyrifjorden.

Tre tidlige

John Fekjær dyrker poteter til eget bruk, og til gårdssalg rettet mot en del faste kunder og andre som gjerne vil ha. Arealet med tidligpoteter er ikke stort, men rommer tre forskjellige typer.

"Ostara" er altså allerede tagbar, mens "Ruth" og "Laila" har godt av å vente litt.

– I år var potene litt seine til å komme opp, etter at de ble satt ved 17. mai-tider. Det kom nok av den kjølige våren, tror Fekjær, som synes det ser ut til å bli bra avling likevel. Han har vanningsanlegg, og har klart den varme og tørre perioden vi nylig har vært gjennom uten problemer.

Likevel: Litt vanning på den naturlige måten, slik som åkeren får mens Ringerikes Blad er på besøk, er velkomment.

Tradisjon

Gården til Fekjær har bruksnummer 1, og familien har vært der i nærmere 300 år. Potetdyrkingen er også gammel på gården. Bestefaren til nåværende bruker, også en "John", fikk diplom for Ringerikserter og Ringerikspoteter under den store varemessa på Hønefoss i 1935.

Ringerikspoteten utgjør den viktigste delen av potetdyrkingen nå også, med cirka 10 dekar. På ytterligere 10 dekar finnes "Pimpernell", "Kerrs Pink" og "Asterix". Den sistnevnte, med det romerskklingende tegneserienavnet, er ny for Fekjær. Den skal være gryteklar noe tidligere enn velkjente Pimpernell og ha en vakker, avlang fasong.

– Potetdyrkingen beslaglegger bare i underkant av en tidel av jorda på Fekjær, men er et vesentlig tilskudd til gårdens økonomi, opplyser holebonden.

Han er medlem av Ringerikspotetdyrkerlaget, og er spent på arbeidet med merkevarebygging og utbredelse av den populære lokale delikatesse-rotknollen.

"Har du prøvd å steke nypotet i panna, skåret opp i tynne skiver først?"

John Fekjær

...

Knuste bunnlaget

HSK står fortsatt uten poengtap etter 17 seriekamper.

SE TABELLEN I 2. DIVISJON HER Les mer


...

Nummer fire i Continental Cup

Mats Berggaard sikret seg søndag en svært god plassering i den nest høyeste seniorklassen. Les mer



Bilbrann i Soknedalsveien

Ingen personer kom til skade da bil begynte å brenne. Les mer


...

Ulv sett på Sokna

Søndag ble det gjort sikre ulveobservasjoner på Sokna og Veme. Les mer


...

Redningshelter får medalje

Norges Livredningsselskap vil gi de frivillige som hjalp til under og etter Utøya-tragedien medaljer for innsatsen. Les mer


Mistanke om ulovlig snøscooterkjøring

Kan ha kjørt i utmark ved Helgelandsmoen. Les mer


Stakk fra dyrlegeregning

Eieren ville ikke betale for behandling av to katter. Les mer



TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.