– Foreldre slipper ikke barn alene ut på fjellet uten at de kan fjellvettreglene. De tar heller ikke barn med ut i båt uten redningsvest, men slipper dem ut på internett uten beskyttelse.
| Publisert 12.01.2005 kl 06:01 Oppdatert 12.01.2005 kl 07:43 |
Det sier Elizabeth Skogrand og Kaja Hegg fra Redd Barna når de besøker skole og får foreldre i tale om trygg internettbruk for barn og unge.
Internett er blitt en enorm kilde til informasjon som er positiv, men enkelte har hatt skremmende opplevelser.
– Internett er noe ungene bruker på skolen, hjemme og hos venner. Det er viktig at vi foreldre følger med, mener Huset.
Seksåring fikk barneporno
Elizabeth Skogrand kunne fortelle om en mor som hadde opprettet en hjemmeside med barbiedukker for sin seks år gamle datter. En dag kom det barnepornografiske bilder per mail fra ukjente avsendere.
– Det som er skummelt med Internett er at det er blitt tilgjengelig for alle. Av nysgjerrighet søker enkelte på barnepornografiske ord og på den måten bidrar til å øke etterspørselen. Barnepornografiske ord topper de mest brukte søkeord. Mange familier har i dag webkamera hjemme. De utfører overgrepet hjemme og legger det ut på nettet. Barn er blitt en handelsvare. Bestemte typer overgrep bestilles fra kriminelle bander, hevdet Elizabeth Skogrand og Kaja Hegg.
Nettvettregler
De to representerer Redd Barnas Rettighetssenter som er orientert mot hverdagen til norske barn. Prosjektet er todelt. Det sikter seg inn mot å bekjempe barneporno, men også mot trygg surfing på Internett.
– Vi ønsker ikke å skremme noen, men peker på noen få farer. Vi er etterspurte som foredragsholdere rundt på skoler, sier Skogrand.
Redd Barna har en egen tipslinje (childrenrisk.online.no) hvor foreldre kan si ifra når ungene opplever nifse ting.
– Vi får inn rundt 100 mail i uka. Det meste går rett til politiet, sier Elizabeth Skogrand. På internett kan Redd Barna se hvordan pedofile tar kontakt med små barn. De oppgir feil identitet og alder. Etter hvert hjelper de med lekser, gir kostbare gaver og snører til nettverket. Selv hjemmesiden til Pennyklubben, klubben for hesteinteresserte unger, ble infiltrert av voksne som tok kontakt med barn helt ned i åtteårsalderen, sa Skogrand.
Nivået på lokale lærlinger i bedriften blir stadig dårligere, mener personalsjef på Follum, Inger-Johanne Hjellseth.
Les mer
Oddvar Røysi:
- Dette er ett av de mer alvorlige inngrepene vi har sett, sier Øivind Holm hos Fylkesmannen.Les mer
- Er det utredet hva som skjer med sentrum om veien legges utenom, undret Laila Løvhøiden på tirsdagens folkemøte.
HVA MENER DU? Si din mening om E16 herLes mer
Namsmann Lars Fallang er koplet inn i saken mellom Martin Greftegreff og Jevnaker kommune. Les mer
Foran et fullsatt Ullevaal stadion mottok Frode Andresen tirsdag kveld Egebergs ærepris for sin innsats som skiskytter og langrennsløper. Les mer
Kalenderen fra Lesernes ringblad | ||
Brudepar | ||
Kalenderen fra Nygift i Ringerikes Blad | ||
Nye leserbilder | ||
Disse bildene stemte dere lesere fram som årets beste sommerfoto. Aud Elise Iversen vant Lesernes sommerfoto 2010.
Se de ti mest populære bildene her
Det endte til slutt 24-31 i cupkampen mellom 2. divisjonslaget HSK og Nordstrand onsdag kveld.
Se bildene her