Oslo (ANB-NTB): Toyota tilbyr seg å kjøpe Priusen der gasspedalen hengte seg opp ved Kristiansand, for å undersøke den til bunns.
– Vi ønsker å kjøpe denne Priusen tilbake slik at vi kan bli helt sikre på at hendelsen ikke skyldes feil ved bilen, sier administrerende direktør Lars-Erik Årøy i Toyota Norge til VG.
Han sier de kan komme til å sende bilen til Brussel der Toyota har sitt europeiske hovedkvarter, for å fingranske elektronikk og motor, slik at årsaken til uhellet blir funnet.
Årøy mener at den sannsynlige årsaken til at bilen akselererte ukontrollert, er at gulvmatten foran førersetet ikke var festet. Klipsene til matten lå i hanskerommet.
Uhellet på E18 som endte med at føreren måtte kjøre bilen i autovernet i nærheten av Lillesand, er første gang en Toyota er rammet av et slikt uhell i Norge.
I USA derimot har det vært en rekke slike uhell, som har ført til at Toyota har tilbakekalt 8 millioner biler for å sjekke gasspedalen. (ANB-NTB)
Og det kan være alt fra enkelt til veldig kostbart å fikse.
11.02.12 - 02:56
Her er den komplette listen:
11.02.12 - 36:05
Da er det kanskje ikke så rart at det ble kroken på døra?
11.02.12 - 10:51