Men alle utfordringene er fremdeles ikke løst for det planlagte forbrenningsanlegget på Follum.
Ole Petter Løbben er daglig leder for Follum energisentral og jobber med planene om å få på plass et anlegg der restavfall forbrennes og omdannes til energi, både varme og strøm. Norske Skog, Ringeriks-Kraft og Vardar er med i prosjektet.
- Dette er en veldig hyggelig nyhet og vil gjøre at Sverige ikke får noen konkurransefordel når avgiften bortfaller i Norge. Avgjørelsen er en viktig avklaring, sier Løbben og mener sjansene for at det blir en energisentral på Follum har økt fra 50-50 til 70-30. Han går langt i å antyde at prosjektet ikke ville ha blitt en realitet dersom regjeringen hadde stått fast på at avgiften skulle beholdes.
LES OGSÅ: Avgiftsfjerning kan gi energisentral
Likevel er ikke alle skjær i sjøen borte.
- Dette løser ikke alle våre utfordringer. Vi har et behov for forpliktende leveranser av brennbart materiale fra avfallsselskaper som for eksempel Veolia. Det har vært vanskelig å få til fordi markedet har vært gunstig for avfallsselskapene det siste halvannet året. Fjerningen av avgiften kan endre dette noe i vår favør, sier Løbben.
Dette er et viktig punkt for å få lønnsomhet i prosjektet. En tredje viktig ting for energisentralen er å få investeringsstøtte til anlegget som er beregnet å koste omkring 500 millioner kroner. Der har de fått gode signaler fra Enova.
Anlegget vil kunne produsere 300 gigawattimer kraft, noe som er nok til å dekke behovet til cirka 20.000 husstander. Cirka 250 gigawattimer vil være varme, resten strøm. Follum og fjernvarmeanlegget i Hønefoss vil være viktige kunder.
Innen sommerferien skal det tas en beslutning om man skal gå videre med detaljplanlegging. Gjør man det er det 80 prosent sjanse for at det blir en energisentral. En byggebeslutning kan bli tatt før årsskiftet og et anlegg stå klart i 2012-2013.
En person omkom da en bil kjørte inn i en fjellvegg og så begynte å brenne fredag morgen. Les mer
Fire personer ble fredag formiddag pågrepet og siktet for grove narkoforbrytelser. Les mer
Morten Grøtnes står over årets utgave av sommerrevyen i Hønefoss. Sjekk hvem som overtar. Les mer
En måtte sy mens en annen ble fjernet fra Hønefoss sentrum. Dette er bare noe av det som skjedde i sentrum natt til lørdag. Les mer