Eilat (ANB-NTB-Reuters-DPA): Israels statsminister Ehud Olmert lover nådeløs kamp mot terroristene som sto bak selvmordsangrepet i byen Eilat. Islamister kaller aksjonen et signal om at palestinerne må slutte å slåss seg imellom.
Olmert sa mandag at angrepet i et bakeri i Eilat tidligere samme dag, der en bombemann rev med seg tre andre mennesker i døden, vil bli studert nøye og fulgt opp med nye ordrer til sikkerhetstjenestene. Men han sa ikke noe om konkrete straffeaksjoner.
– Vi vil studere denne hendelsen i alle dens detaljer, og trekke nødvendige konklusjoner. Deretter vil våre sikkerhetstjenestemenn få instruksjoner om hvordan kampen mot terroristene og deres ledere kan fortsette uten opphold, sa den israelske statsministeren.
De islamistiske organisasjonene Islamsk Jihad og al-Aqsa-martyrenes brigader tok på seg skylden for eksplosjonen i Eilat, som ligger ved Rødehavet. Hamas-bevegelsen, som leder den palestinske regjeringen, kalte aksjonen «forståelig».
– Dette var en naturlig reaksjon på okkupasjonsmaktens forbrytelser mot vårt folk på Vestbredden og på Gaza-stripen, het det i en kunngjøring fra Hamas, som ikke har gjennomført noe angrep i Israel på nesten to år. Selvmordsbomberen som gikk til angrep i Eilat, skal ha vært den 21 år gamle Faisal Siksik fra Gaza by.
– Jeg så en mann med svart frakk som bar på en veske. Det er varmt i Eilat, og folk som går med frakk blir lagt merke til. Jeg spurte meg selv om hvorfor den idioten gikk kledd slik. Sekunder etter hørte jeg en voldsom eksplosjon, og huset ristet, fortalte Benny Mazgini som bor i Eilat til nyhetsbyrået Reuters.
Eksplosjonen i bakeriet i Eilat skjedde klokken 0930 lokal tid. Lokale politifolk sa ifølge nyhetsbyrået DPA at selvmordsbomberen kan ha hatt planer om å angripe et lokale der det var flere mennesker enn i bakeriet, men at få andre butikker eller andre lokaler i byen var åpne så tidlig på formiddagen.
Det var uklart hvordan Faisal Siksik hadde greid å komme seg til Eilat. Grensen mellom Israel og Gaza bevoktes hele tiden tett, og en talsmann for regjeringen i Amman benektet mandag at Siksik kunne ha kommet derfor, ettersom ingen med det navnet er registrert som innreist til Jordan.
Islamsk Jihad hevdet at Siksik hadde reist til Eilat fra Jordan. - Vi har sjekket papirene fra alle berørte myndigheter, og kan slå fast at denne personen aldri har reist inn i Jordan og aldri har bodd i landet, sa den jordanske regjeringstalsmannen Nasser Jawdeh mandag.
Eilat ligger ved Rødehavet mellom den egyptiske feriebyen Taba og den jordanske havnebyen Aqaba. Eilat er et populært feriemål, men ingen norske turoperatører har for tiden reisende i Eilat, får NTB opplyst.
Israel og Jordan har en 240 kilometer lang felles landegrense. De inngikk i 1994 en formell fredsavtale, og siden da har jordanerne arrestert flere titall personer som forsøkte å krysse grensen ulovlig eller som skal ha planlagt væpnede aksjoner mot israelske mål.
Ifølge Islamsk Jihad og al-Aqsa-martyrenes Brigader var angrepet i Eilat en straff for israelske utgravinger ved al-Aqsa-moskeen i Jerusalem. Israelske talsmenn sier dette arkeologiske arbeidet ikke har krenket muslimer eller gjort skade på moskeen. (ANB-NTB-Reuters-DPA)
| I dag | I morgen | |||
| Jevnaker | -6.8° | -5.6° | ||
| Hønefoss | -7.6° | -5.2° | ||
| Sokna | -8.5° | -6.1° | ||
| Tyristrand | -7.9° | -5.5° | ||
| Hole | -10.8° | -6.6° | ||
| Sollihøgda | -7.5° | -8.1° | ||
| Nes i Ådal | -6.0° | -10.0° | ||
| Norefjell | -6.5° | -12.6° | ||
Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.
Se bildene herVi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.
Se bildene herPlumbo, Tommy Fredvang og Malin sang seg til finalen. Se bildene fra MGP-delfinalen i Larvik!
Se bildene!