...
Usain Bolt. Foto: Digitalsport

Friidretten setter på bremsene

Monaco (ANB-NTB): Det internasjonale friidrettsforbundet (IAAF) setter på de økonomiske bremsene for fullt og skal spare 130 millioner kroner de neste to årene.

Publisert 29.05.2010 kl 16:04 Oppdatert 29.05.2010 kl 16:14

Tips en venn på e-post:


Den globale finanskrisen har også satt sine spor i friidrettsverdenen, og bare to måneder etter det ble kjent at IAAF hadde store økonomiske problemer, har styret satt i verk de nødvendige tiltakene.

Det ble en periode hevdet at det internasjonale friidrettsforbundet sto i fare for å gå konkurs, men president Lamine Diack hevder nå at det aldri har vært så dramatisk.

Bare i 2010 skal det kuttes fire millioner dollar (vel 20 mill. kroner), og det er helt klart at alle avdelinger innen IAAF vil bli rammet. Forbundet håper likevel på å tjene litt på grunn av den gunstige valutaforskjellen mellom euro og dollar.

Ikke nær konkurs

– Situasjonen er utfordrende, men nå har vi satt i verk tiltak som vil bedre mulighetene våre på sikt. Det er heller ingen grunn til panikk, og det er i alle fall ikke slik at IAAF er nær konkurs, sa president Diack etter fredagens styremøte i Monaco.

Lamine Diack har hevdet at IAAF har reserver på nærmere 80 millioner dollar (vel 500 millioner kroner). Det er forbundets arvesølv som helst ikke skal røres. Derfor vil en hver ny inntektskilde vært velkommen, og i IAAF stilles det store forhåpninger til at Usain Bolt og den nye stevneserien Diamond League skal generere store inntekter.

Likevel legger ikke IAAF skjul på at det er med bekymring organisasjonen har sett at flere store TV-selskaper, blant andre BBC og tyske ARD, ikke viste noe fra innendørs-VM i Doha i mars.

Betal-TV?

Tidligere har IAAF og EBU (den europeiske kringkastingsunionen) hatt et tett samarbeid, noe som har gjort at alle de store friidrettsstevnene og arrangementene har gått på åpne TV-kanaler. Det kan bli en forandring på det nå, for IAAF har åpnet for at også betal-TV-kanaler kan komme inn på markedet. Skylden for at det er blitt slik, ønsker IAAF å plassere hos EBU.

– Det siste tilbudet de har kommet med overfor oss viser at de ikke verdsetter verdien av internasjonale friidrett som i øyeblikket frontes av Usain Bolt.

– Vi forhandler med TV-selskapene om rettigheter for de kommende årene. Det er tøffe forhandlinger, og det ser ut som om jeg personlig, som president, må engasjere meg direkte i forhandlingene for å gi dette den tyngden som er nødvendig, sier Diack som kommer til å satse på en fireårsperiode i presidentvervet når det er valg neste år, i 2011. (ANB-NTB)

FOTBALL LIVE

Rosenborg - Hønefoss onsdag 16. mai. kl. 18:00 Kampen er ferdigspilt. Les kampreferat
  • Etter kamp Kampen er over og over 20 000 publikummere gir umiddelbar tilbakemelding på hva de synes om innsatsen. Pipekonserten er klar samtidig som Hønefosspillerne feirer en overbevisende seier på Lerkendal. HBK ligger klokt og forsvarer seg, og RBK får aldri igangsatt det helt store trykket over tid på gjestene. RBK skaper de største sjansene, men det er alt annet enn ufortjent at gjestene tar en aldri så liten taktisk triumf over RBK. Trønderne sliter med å vinne krigen på midtbanen, og skaper ikke nok trykk mot mål til å vinne denne kampen, og når Dahl varter opp med et kunststykke av en scoring er borteseieren et faktum. Vi takker for følget, og ønsker alle en feiende flott Grunnlovsdag i morgen!

Scoringsvarsel på SMS

Nå kan du følge
Hønefoss på mobilen!

Send: RIF HBK til 2005




...

Her ser du kampene

Sjekk ut vårt videomagasin. Her kan du både se kamper direkte og bla deg gjennom høydepunkter og mål fra de siste serierundene.

Sjekk magasinet her!


TIPS OSS

Telefon: 4744 0000
SMS/MMS: RBTIPSET til 2097 (1,-)
E-post: tips@ringblad.no
Skjema: Tipsskjema
E-post nettavisen: web@ringblad.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 32 17 95 00
Ringerikes Blad
Postboks 68 Sentrum
3502 Hønefoss

ANNONSE

E-post: webannonse@ringblad.no
Annonsekonsulent nett:
Morten Jensen - Tlf.: 32 17 95 78
Annonse papiravis: annonse@ringblad.no

RINGERIKES BLAD

Ansvarlig redaktør (konst.): Øyvind Lien
Adm. direktør: Bjørn Harald Blaker
Markedssjef annonse: Ståle Hjerpseth
Markedssjef opplag: Janniche Larssen Bockmann
Nettansvarlig: Audun Kristiansen Jahren

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.